przejdź do treści

Listopad-grudzień 2019 | AKADEMIA SŁOWA ELEKTORALNA

AKADEMIA SŁOWA ELEKTORALNA

14 listopada, warsztatami dziennikarskimi, ruszyła 1. edycja programu edukacji literackiej i językowej skierowanego dom uczniów i ich nauczycieli ze szkół warszawskich i podwarszawskich.  Program jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych – zwłaszcza klas i szkół o profilu humanistycznym.  Zajęcie odbywają się zarówno w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury, jak również w placówkach szkolnych.

Głównym celem jest popularyzacja sztuki słowa (z naciskiem na literackie dziedzictwo Warszawy i Mazowsza), oraz edukacja dzieci i młodzieży – m.in. zapoznanie z historią Warszawy i Mazowsza, nauka interpretacji i poszukiwania  w literaturze odpowiedzi na ważne pytania współczesności.

Partnerami programu są: Fundacja Wisławy Szymborskiej z Krakowa, Fundacja PRO.PL, Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Fundacja Poemat z Krakowa, Wydawnictwo Literatura.

Wśród zaproszonych gości i prelegentów znaleźli się pisarze, językoznawcy, aktorzy, dziennikarze i twórcy plastycy, m.in.: Józef Wilkoń, Michał Rusinek, Krystyna Czubówna, Cezary Łazarewicz, Anna Janko, Agnieszka Frączek, Agata Hącia, Maja Komorowska, Wojciech Pszoniak, Mateusz Adamczyk, Dorota Kassjanowicz, Ola Cieślak.

ASE PLAKAT

PROGRAM, listopad-grudzień 2019

- Warsztaty dziennikarskie pt. „Czy mówimy tym samym językiem” / Fundacja PRO.PL
14 listopada / Elektoralna 12 – spotkanie z Agatą Hącią, Mateuszem Adamczykiem i Ewą Lipowicz
11 grudnia / Elektoralna 12  – podsumowanie warsztatów i prezentacja prac, spotkanie z Krystyną Czubówną
Warsztaty prowadzone z uczniami XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Prowadzący: Mateusz Adamczyk – Zakład Kultury Języka, Stylistyki Teoretycznej i Leksykologii na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Lipowicz – Polskie Radio. Zadaniem jest przygotowanie, w oparciu o wywiady z rówieśnikami i dorosłymi reportaży radiowych na temat roli języka w naszym życiu. Efektem pracy będą reportaże radiowe przygotowane przez uczestników warsztatów pod kierunkiem prowadzących.

- Spotkania z Michałem Rusinkiem / Fundacja Wisławy Szymborskiej
25 listopada / Elektoralna 12 – spotkania dla  uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Morusa w Otwocku oraz Szkoły Podstawowej  im Stanisława Moniuszki w Łajskach

- Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek / Wydawnictwo Literatura
25 listopada / Elektoralna 12 – spotkania dla  uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Morusa w Otwocku

- Warsztaty plastyczne z Józefem Wilkoniem / Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia
28 listopada / Elektoralna 12
– warsztaty z uczniami Społecznej Szkoły Podstawowej Nr 16 Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie

- Warsztaty literackie pt. „Opowieści o bohaterach” / prowadzący Jarosław Górski
29 listopada, 6 grudnia, 13 grudnia / Puławska 97B –  warsztaty dla uczniów w Społecznej Szkole Podstawowej nr 26 im. Jigoro Kano Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie

- Spotkanie literacko-filmowe z Anną Janko i Natalią Koryncką-Gruz / prowadzący Artur Wolski

10 grudnia/ ul. Belwederska 6a – spotkanie w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym nr 32 im. Jeana Monneta w Warszawie. Podczas spotkania pokaz nagradzanego filmu „Mała zagłada” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz według książki Anny Janko

- Spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem / prowadzący Artur Wolski
16 grudnia/ ul. Wiśniowa 56 – spotkanie w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie poświęcone książce „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (Literacka Nagroda Nike 2017)

- Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem / Wydawnictwo Literatura
16 grudnia / ul. Elektoralna 12
– spotkanie dla uczniów szkół podstawowych

Program spotkań jest otwarty i ustalany indywidualnie z kuratorką programu Elżbietą Szymańską
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl