przejdź do treści

ODWOŁANE! POLSKO-CZESKA WIOSNA LITERATURY 2020

Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum informują, że ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, wszystkie wydarzenia Polsko-Czeskiej Wiosny Literatury w marcu i kwietniu zostały przeniesione na następne miesiące. O nowych terminach będziemy informowali na bieżąco.

Zwrot biletów na koncert planowany 24 marca br., zakupionych w kasie MIK-u i opłaconych gotówką lub kartą, będzie możliwy po ponownym otwarciu kasy na podstawie paragonu lub faktury.

WIĘCEJ >>>  Oświadczenie MIK o środkach zapobiegawczych w związku występowaniem koronawirusa

 

Polacy i Czesi – (nie)nasz koniec świata?

Polsko- wiosna literatury 2020

POLSKO-CZESKA WIOSNA LITERATURY 2020
3. edycja / marzec-czerwiec 2020

Mazowiecki Instytut Kultury (MIK), ul. Elektoralna 12, Warszawa
Faktyczny Dom Kultury (FDK), ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa
Gazeta Wyborcza, ul. Czerska 8/10, Warszawa

Polacy i Czesi – (nie) nasz koniec świata?

Temat główny 3. edycji festiwalu, którego patronem duchowym jest Bohumil Hrabal, odnosi się do coraz częściej pojawiającego się w literaturze polskiej, czeskiej i światowej motywu „końca” – interpretowanego na wielu płaszczyznach i z różnych perspektyw. Wokół tego zagadnienia
i w odniesieniu do publikacji z polskiej i czeskiej literatury, będą toczyły się rozmowy i wydarzenia festiwalu.

W spotkaniach wezmą udział znani i nagradzani twórcy, wydawcy książek i tłumacze z obu krajów, wśród nich m.in. Monika Sznajderman, Mariusz Szczygieł, Mikołaj Łoziński, oraz František Tichý, Petra Soukupová, Josef Formánek, Martin M. Šimečka. W części artystycznej zaplanowano czytania i występy aktorów, wystawy komiksu czeskiego oraz koncerty – w tym koncert legendarnych muzyków jazzowych z Polski i Czech – Leszka Żądło i Emila Viklickiego, który urozmaici wieczór poświęcony twórczości wybitnego czeskiego twórcy Josefa Škvoreckiego.

Festiwal skierowany jest głównie do dorosłych, ale w programie nie zabraknie też propozycji dla dzieci

i młodzieży, dla których przygotowano m.in. warsztaty z Markiem Rubcem – jednym z najbardziej cenionych twórców komiksowych w Czechach.

Polsko-czeska wiosna literatury 2020 jest organizowana przez Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum w Warszawie, przy współudziale Fundacji Instytut Reportażu i wielu innych partnerów
w Polsce i Czechach oraz pod patronatem Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce. W tym roku wyjątkowo koniec festiwalu zbiegł się w czasie z zakończeniem prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej.

Elżbieta Szymańska
Kurator programowa festiwalu (Mazowiecki Instytut Kultury)

Patronat Honorowy Ambasadora Republiki Czeskiej Ivana Jestřába

PROGRAM

MARZEC

7 MARCA, SOBOTA / MIK, Elektoralna 12, bilety

19.00 – Hrabal na Elektoralnej / 52 lata później wieczór literacko-filmowy z udziałem WOJCIECHA PSZONIAKA i JANUSZA ANDERMANA w 52. rocznicę spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością w marcu 1968 roku. Projekcja filmu Skowronki na uwięzi Jiříego Menzla, który został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie w 1990 roku, wg opowiadań Hrabala.

Wieczór prowadzą ELŻBIETA SZYMAŃSKA i ALEKSANDER KACZOROWSKI.

więcej>>

24 MARCA, WTOREK / MIK, Elektoralna 12, bilety

19.00 – Polish-Czech Jazz Connection – LESZEK ŻĄDŁO i EMIL VIKLICKÝ polsko-czeski koncert jazzowy i premiera książki Gorzki świat Josefa Škvoreckiego Wydawnictwa Czarne. Spotkanie z tłumaczami czeskiej literatury – JANEM STACHOWSKIM i ANDRZEJEM S. JAGODZIŃSKIM, oraz PAWŁEM BRODOWSKIM – redaktorem naczelnym „Jazz Forum”.

więcej>>

26 MARCA, CZWARTEK/ FDK, Gałczyńskiego 12, wstęp wolny

19.00 – Uprawa białych zwierząt metodą Miczurina – spotkanie z pisarkami IVANĄ MYŠKOVĄ
i WERONIKĄ MUREK. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ, tłumaczenie: ELŻBIETA ZIMNA.

30 MARCA, PONIEDZIAŁEK / MIK, Elektoralna 12

11.00 – spotkanie dla młodzieży, zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

15.00 – spotkanie dla dorosłych, wstęp wolny

Transport poza wieczność – spotkania z autorem książki FRANTIŠKIEM TICHÝM i jej tłumaczką ANNĄ WANIK (Wydawnictwo EMG, Kraków 2020). Za tę publikację pisarz otrzymał w roku 2018 najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera. Spotkanie moderuje ELŻBIETA SZYMAŃSKA.

31 marca dodatkowe spotkanie w Krakowie – szczegóły na stronie http://warsaw.czechcentres.cz/

KWIECIEŃ

6 KWIETNIA, PONIEDZIAŁEK / MIK, Elektoralna 12, wstęp wolny

19.00 – Pusty las, życie na końcu świata – spotkanie autorskie z polską pisarką i wydawczynią (Wydawnictwo Czarne) MONIKĄ SZNAJDERMAN. Rozmowę prowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury RENATA PUTZLACHER z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

16 KWIETNIA, CZWARTEK / FDK, Gałczyńskiego 12, wstęp wolny

19.00 – Piąty wymiar w czasach genetykispotkanie z pisarzami MARKÉTĄ BAŇKOVĄ i MARTINEM VOPĚNKĄ. Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ, tłumaczenie: ELŻBIETA ZIMNA. Fragmenty książek autorów przeczyta MARIA MAJ.

22 KWIETNIA, ŚRODA / FDK, Gałczyńskiego 12, wstęp wolny

19.00 – Zniknąć najlepiej dla wszystkichspotkanie z czeską pisarką i scenarzystką PETRĄ SOUKUPOVĄ i polską wydawczynią oraz tłumaczką jej książek JULIĄ RÓŻEWICZ (Wydawnictwo Afera). Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ.

25 KWIETNIA SOBOTA, 19:00/ / MIK, Elektoralna 12, bilety

Idę, ciągle idęczytanie twórczości Anny Świrszczyńskiej

Czytają: Maja Komorowska i Łukasz Borkowski, scenariusz: Maria Topczewska. Pretekstem do powstania poetyckiego portretu Anny Świrszczyńskiej, który prezentuje duet aktorów, było wydanie Zapisków intymnych pod redakcją Wioletty Bojdy (Wydawnictwo W.A.B, 2019).

Czas trwania: 60 min.

Podczas wieczoru wernisaż wystawy fotografii „Maja Komorowska w filmach Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego”

Bilety: 20 zł

28 KWIETNIA, WTOREK / GAZETA WYBORCZA, Czerska 8/10, bilety

19.00 – Czy Europa Środkowa już całkiem zobojętniała? – rozmowa wokół opublikowanej przez Wydawnictwo Universitas (2019) książki MARTINA M. ŠIMEČKI Słowacja. Dzieje obojętności. Z autorem rozmawia redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” ADAM MICHNIK oraz tłumacz książki ANDRZEJ S. JAGODZIŃSKI – były korespondent „Gazety” w Czechach i na Słowacji. Tłumaczenie: MACIEJ MĘTRAK.

Główny organizator spotkania: „Gazeta Wyborcza”.

29 kwietnia dodatkowe spotkanie w Lublinie – szczegóły na stronie http://warsaw.czechcentres.cz/

MAJ

8 MAJA, PIĄTEK / MIK, Elektoralna 12, wstęp wolny

19.00 – Koniec rodziny? – spotkanie z pisarzem MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM i jego tłumaczką LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ. Rozmowę prowadzi: URSZULA KROPIWIEC. Fragmenty prozy autora przeczyta FABIAN KOCIĘCKI.

13 MAJA, ŚRODA/ MIK, Elektoralna 12, wejściówki

19.00 – Kto się śmieje, pokazuje zęby – show czeskiej performerki ADÉLI ELBEL, z asystą MARIUSZA SZCZYGŁA – pisarza, felietonisty i wydawcy, który po występie poprowadzi rozmowę z artystką. Tłumaczenie: EDYTA SERAFIN.

Podczas wieczoru Kiermasz humorystycznej czeskiej książki księgarni Wrzenie Świata w Warszawie.

CZERWIEC

1 CZERWCA, PONIEDZIAŁEK/ MIK, Elektoralna 12, zapisy

11.00 – Dzień Dziecka z czeskim komiksem, czyli Jarmil na Elektoralnej – wernisaż wystawy komiksu czeskiego artysty MARKA RUBCA i warsztaty dla dzieci prowadzone przez autora. Spotkanie moderują PAULINA CZAJOR i ELŻBIETA SZYMAŃSKA, tłumaczenie: EDYTA SERAFIN.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4 CZERWCA, CZWARTEK/ MIK, Elektoralna 12, wstęp wolny

18.00 – Kronika szaleństwa XX wieku – spotkanie z czeskim pisarzem JOSEFEM FORMÁNKIEM, autorem książki Mówić prawdę (Krytyka Polityczna 2019) i jej tłumaczem ANDRZEJEM S. JAGODZIŃSKIM. Rozmowę prowadzi: PIOTR KOFTA, tłumaczenie: MACIEJ MĘTRAK. Fragmenty prozy autora przeczyta FILIP KOSIOR.

17 CZERWCA, ŚRODA/ MIK, zaproszenia

19.00 – Występ czeskiej orkiestry swingowej The Melody Makers uroczysty finał festiwalu i koncert z okazji zakończenia prezydencji Czech w Grupie Wyszehradzkiej.  Główny organizator: Ambasada Republiki Czeskiej.

Podczas wieczoru wernisaż wystawy Tu i teraz. Czeski komiks współcześnie / organizator wystawy Czeskie Centrum Warszawa.

Program: Taťjana Langášková (Czeskie Centrum Warszawa), Elżbieta Szymańska (Mazowiecki Instytut Kultury, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Współpraca programowa: Mariusz Szczygieł (FDK), Anna Wanik

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum Warszawa

Partnerzy: Morawska Biblioteka Krajowa / CzechLit, Ambasada Republiki Czeskiej, Fundacja Instytut Reportażu, Gazeta Wyborcza, Jazz Forum, Instytut Polski w Pradze, Peterka & Partners; Wydawnictwa: Dowody na Istnienie, Czarne, EMG, Afera, Krytyka Polityczna, Universitas

 plakat B1 PL CZ Wiosna 2020

 pdf z programem do pobrania>>

Z przykrością informujemy, że wydarzenia Polsko-czeskiej wiosny literatury, w związku z sytuacją zwiększonego ryzyka zakażeniem wirusem COVID-19 w Polsce, zostały wstrzymane do odwołania. O wznowieniu projektu będziemy informowali na bieżąco.

WIĘCEJ >>>  Oświadczenie MIK o środkach zapobiegawczych w związku występowaniem koronawirusa

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl