przejdź do treści

do 20 MARCA, Warszawa | Łukasz Rudnicki "Ten okręt podwodny jest symbolem mojej indywidualności i wiary w wolność jednostki", GALERIA XX1

Odnieść można wrażenie, że w scenerii morskiej autor rozgrywa i opracowuje strategie zniszczenia wroga, lub towarzyszące obrazom ciągłe poczucie zagrożenia, eksplodujące okręty i łodzie podwodne, spadające do morza myśliwce symbolizują emocjonalne uderzenia, ciosy, które autor wymierza i przyjmuje. 

Łukasz Rudnicki zdjęcia: archiwum artysty

Łukasz Rudnicki Ten okręt podwodny jest symbolem mojej indywidualności i wiary w wolność jednostki

 26 lutego – do 20 marca

Wernisaż: 25 lutego 2020 r.  18:00

 Twórczość Łukasza Rudnickiego stanowi osobliwą mieszankę wielu, zdawałoby się nieprzystających do siebie elementów. Autor od wielu lat konsekwentnie rozwijając swój plastyczny język, trzyma się artystycznego programu, w którym współistnieją ze sobą tradycje malarstwa marynistycznego, epizody z historii wojskowości, pewna doza poczucia humoru, ale także wątki głęboko osobiste, intymne.

Odnieść można wrażenie, że w scenerii morskiej autor rozgrywa i opracowuje strategie zniszczenia wroga, lub towarzyszące obrazom ciągłe poczucie zagrożenia, eksplodujące okręty i łodzie podwodne, spadające do morza myśliwce symbolizują emocjonalne uderzenia, ciosy, które autor wymierza i przyjmuje. Artysta staje się admirałem, a obraz morzem – polem bitwy. Wojna zawsze niesie ze sobą okrucieństwo, tutaj występuje ono nie tyle jako konsekwencja konfliktu zbrojnego, co raczej miłosnego.

Namalowana powierzchnia wody jest terenem okrutnych zabiegów, gdzie granica między dziecięcą zabawą a wyrafinowaną przemocą zaciera się. Zazdrość, zdrada, poczucie opuszczenia, zadawanie cierpienia oraz własne cierpienie – wszystkie te uczucia i „czynności” mieszają się ze sobą, tworząc obraz emocjonalnego dramatu, niemożności wyjścia z jakiejś egzystencjalnej pułapki. Woda i horyzont stanowią, podobnie jak białe płótno dla malarza ekspresjonisty, „chłodną” przestrzeń, w której za chwilę coś się wydarzy, nastąpi jakiś rodzaj ingerencji, która zaburzy spokój. Patrzenie w dal morską, naturalna potrzeba poszukiwania transcendencji, u Rudnickiego ulega odwróceniu, to bardziej jego patrzenie w głąb samego siebie, nam artysta ukazuje pejzaże, które stanowią zapis intymnych stanów emocjonalnych. Ich wysoka kultura malarska i duża pomysłowość formalna, a także oparty o dużą wiedzę kostium historyczny powodują, iż autorowi udaje się uniknąć egzaltacji, a dowcip pojawiający się w tytułach, jeszcze bardziej podkreśla ich nieco perwersyjny mrok – pewien sarkazm staje się tutaj sposobem oswojenia się z wewnętrznym niepokojem.

                                                                                                        Maciej Duchowski

Kurator wystawy: Igor Przybylski.

Łukasz Rudnicki urodził się 4 lutego 1973 roku w Warszawie.

Studia artystyczne rozpoczął w 1993 roku w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Od 1996 do 1998 roku Łukasz Rudnicki pełnił obowiązki asystenta w Pracowni Rysunku prof. Ryszarda Sekuły w macierzystej uczelni. W 1998 roku został asystentem w tejże Pracowni. Od 2007 roku jest doktorem sztuk plastycznych. W 2008 roku otrzymał stanowisko adiunkta. W 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2019 roku otrzymał stanowisko profesora ASP. W 1997 roku został stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.

W 1998 roku otrzymał dyplom z Wyróżnieniem Rektorskim za cykl obrazów i rysunków powstałych pod kierunkiem prof. Zbigniewa Gostomskiego oraz aneks z Grafiki Warsztatowej przygotowany w Pracowni prof. Rafała Strenta.

W 1998 roku został wyróżniony za najlepszą pracę dyplomową na Wydziale Malarstwa Nagrodą NSZZ ”Solidarność”. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2008 roku jest kuratorem Galerii Wystawa znajdującej się w Warszawie na Żoliborzu.

 Koordynator/kontakt: Agnieszka Rogóz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 620 78 72

Galeria XX1GALERIA XX1 działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury | Warszawa, Al. Jana Pawła II 36 | Czynna: wt.-śr., pt., 11:00-17:00; czw., 13:00-19:00; sob., 11:00-15:00, www.galeriaxx1.pl 

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl