przejdź do treści

„Zorientowani na sztukę” odc. 2 cyklu podkastów – Hieronim Bosch, "Ogród rozkoszy ziemskich"

Bohaterem drugiego odcinka projektu “Zorientowani na sztukę” jest tajemniczy obraz Ogród rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha. Skąd pomysł na tak enigmatyczne dzieło? Czy obraz opowiada jedną historię czy porusza wiele wątków? Co stanowiło główne źródło inspiracji: chaotyczna sytuacja polityczna czy ludowe obyczaje; galopująca inkwizycja czy indywidualna dewocja; zdobycze naukowe czy legendy, baśnie i mity?

Link do obrazu: Museo del Prado

Koordynator projektu: Milena Stryjewska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Dział Galerii i Wystaw MIK)
Realizacja: Łukasz Borkowski. Illuminium Custom Shop
Audiodeskrypcja: Fundacja Kultury bez Barier

 

ZORIENTOWANI NA SZTUKĘ
Podcasty o malarstwie nowożytnym stanowią świetną propozycję dla wszystkich entuzjastów sztuki. Pod lupę brane będą kanoniczne dzieła wielkich artystów, które wielu z nas kojarzy obecnie z mainstreamu. Filiżanki z Wenus Botticelliego, bluzy przedstawiające okropności z piekła Boscha, parasolki z kobietami Da Vinci i wiele innych kompozycji, które na stałe zagościły w kulturze popularnej. I choć znamy te obrazy doskonale, napotykając je na każdym kroku, to czy wystarczająco dużo o nich wiemy? Z pewnością nie...dlatego dla tych wszystkich z Państwa, którzy chcieliby poznać historię obrazu, ale też cały kontekst kulturowy w jakim powstawało malowidło proponujemy cykl 10 opowieści o wybitnych dziełach renesansu, manieryzmu, baroku, itd. Chcemy rozbudzić nie tylko Państwa ciekawość ale też wyobraźnię i zaprosić do wspólnego poszukiwania kodów kulturowych ukrytych w pociągnięciach pędzla.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl