przejdź do treści

Leonardo da Vinci, Madonna w grocie/Madonna wśród skał - Zorientowani na SZTUKĘ, odc. 3

Dzieła Leonarda są wyjątkowe. Dopracowane w każdym szczególe. Madonna wśród skał lub też Madonna w grocie to obraz, który reprezentuje wszystkie cechy twórczości Leonarda - nowatorskie ujęcie tematu, studium ludzkiego ciała, przemyślaną, harmonijną kompozycję i wyjątkową dbałość przy malowaniu natury. W obrazie ukryte są zdobycze artystyczne, zdobycze naukowe i nowa wizja sztuki - na miarę włoskiego odrodzenia!

Link do obrazu:

I wersja, Luwr, Paryż
II wersja, National Gallery, Londyn

Koordynator: Milena Stryjewska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Realizacja: Łukasz Borkowski. Illuminium Custom Shop
Audiodeskrypcja: Fundacja Kultury Bez Barier

ZORIENTOWANI NA SZTUKĘ

Podcasty o malarstwie nowożytnym stanowią świetną propozycję dla wszystkich entuzjastów sztuki. Pod lupę brane będą kanoniczne dzieła wielkich artystów, które wielu z nas kojarzy obecnie z mainstreamu. Filiżanki z Wenus Botticelliego, bluzy przedstawiające okropności z piekła Boscha, parasolki z kobietami Da Vinci i wiele innych kompozycji, które na stałe zagościły w kulturze popularnej. I choć znamy te obrazy doskonale, napotykając je na każdym kroku, to czy wystarczająco dużo o nich wiemy? Z pewnością nie...dlatego dla tych wszystkich z Państwa, którzy chcieliby poznać historię obrazu, ale też cały kontekst kulturowy w jakim powstało malowidło, proponujemy cykl 10 opowieści o wybitnych dziełach renesansu, manieryzmu, baroku, itd. Chcemy rozbudzić nie tylko Państwa ciekawość ale też wyobraźnię i zaprosić do wspólnego poszukiwania kodów kulturowych ukrytych w pociągnięciach pędzla.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl