przejdź do treści

8 sierpnia | Erlendis Quartet - XI Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach

Najczęściej nagradzany zespół tego typu w historii. Recenzenci podkreślają wręcz telepatyczne porozumienie zespołu, ich unikalną muzykalność oraz emocjonalność artystycznych kreacji.

trzech mężczyzn i kobieta w czerwonej sukni, siedzą trzymając gitary

8 sierpnia 2020 r. (So), godz. 18:00
Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, ul. Piękna 8
Wstęp wolny

Kameralistyka w gitarowej odsłonie

Wykonawcy:

Erlendis Quartet - Kwartet gitarowy

  • Anna Krupa
  • Adrian Furmankiewicz
  • Wojciech Jurkiewicz
  • Karol Mruk

W programie: J.S. Bach, L. Boccherini, A. de L’hoyer, F. Schubert, A. Dvořák, I. Albéniz,
E. Lecuona.

ERLENDIS QUARTET – polski kwartet gitarowy, który w niecałe pięć lat od swojego powstania stał się uznanym, najczęściej nagradzanym zespołem tego typu w historii. Zasłynął, zdobywając istotne laury konkursowe oraz dzięki licznym, znakomitym koncertom na całym świecie. Recenzje podkreślają wręcz telepatyczne porozumienie zespołu, ich unikalną muzykalność oraz emocjonalność artystycznych kreacji.

Członkowie Erlendis Quartet zawsze traktowali konkursy jako zło konieczne, a udział w nich jako wymóg dzisiejszego rynku muzycznego. Ta postawa przyniosła nadspodziewanie dobre efekty, jak 1 miejsce w Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Duńskiego Radia (Dania, 2017), 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów IEC GFA (USA, 2017), 1 miejsce i Nagrodę Publiczności w Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), Nagrodę Specjalną w Konkursie Muzyki Kameralnej Orlando (Holandia, 2016) oraz wiele innych nagród. Do dziś kwartet odwiedził z koncertami USA, Kanadę, Niemcy, Włochy, Holandię, Hiszpanię, Szwecję, Łotwę, Ukrainę, występuje także regularnie w Polsce i w Danii. W języku islandzkim „Erlendis” oznacza poza granicami. Znajduje to swoje odbicie w filozofii zespołu, który sięga po bardzo różnorodną muzykę, nie ograniczając swojej wyobraźni.

plakat występu w urlachErlendis Quartet powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk i Wojciech Jurkiewicz studiowali pod kierunkiem Łukasza Kuropaczewskiego. W rok po założeniu zespołu do grona jego pedagogów dołączył Karol Marianowski, wiolonczelista Penderecki Piano Trio.  W latach 2015-2017 członkowie kwartetu studiowali w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze na podyplomowych studiach z zakresu muzyki kameralnej pod kierunkiem Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena (mentor Danish String Quartet). Zespół ukończył studia w listopadzie 2017 roku, uzyskując najwyższą ocenę. Przez lata swoich studiów muzycy Erlendis Quartet mieli lekcje z członkami wybitnych zespołów kameralnych, takich jak Artemis Quartet, Belcea Quartet, Vogler Quartet, Faure Quartet, Lafayette String Quartet, Berlin Piano Trio oraz z artystami legendarnych wytwórni, takich jak Deutsche Grammophon lub EMI.

Zespół jest wspierany przez firmę SAVAREZ – producenta strun do gitary klasycznej oraz Audiostację – polskiego dystrybutora mikrofonów DPA. Erlendis Quartet był nagradzany stypendiami przez Fundację Idella, Fundację Cultura Animi oraz Królewską Akademię Muzyczną w Kopenhadze. 

Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach to lokalna muzyczna tradycja. Cykl koncertów organizowany jest od 2010 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach. Od 2011 roku współorganizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury, odpowiedzialny za kształt programowy. Tegoroczny Festiwal odbędzie się między 18 lipca a 22 sierpnia. Zabrzmi sześć koncertów, w każdą sobotę o godz. 18:00, w  kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach przy ul. Pięknej 8. Udział w koncertach jest bezpłatny.

Wystąpią: GlassDuo i Sonic Quintet, Quartetto Nero, LutosAir Quintet, Erlendis Quartet, Chór Filharmonii Częstochowskiej oraz wykonawcy koncertu Święty Jan Paweł II - Przesłanie i Inspiracje.

Koordynator: Piotr Mazur (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 22 586 42 35.

Więcej o Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach >>

Informacja o wymogach bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem epidemicznym >>

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl