przejdź do treści

Pieter Bruegel Starszy, Wieża Babel - Zorientowani na SZTUKĘ, odc. 6

Pieter Bruegel Starszy, Wieża Babel - Zorientowani na SZTUKĘ, odc. 6

Mityczna wieża, która kryje w sobie wiele tajemnic. Bruegel wykorzystuje motyw, aby opowiedzieć o społeczeństwie, w którym żyje: o jego osiągnięciach, ale też nadużyciach. Obraz jest poniekąd studium psychologicznym współczesnego artyście człowieka, ale jest też bardzo precyzyjnym opisem realiów życia. W kompozycji wybija się przede wszystkim dokładny rysunek, co można też zauważyć na innych pracach twórcy. W podcaście usłyszymy m.in. o inspiracjach dla obrazu jak i struktury samej wieży, a także spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: Przed czym może nas przestrzegać artysta?

Link do obrazu >>

Koordynator: Milena Stryjewska (MIK), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Realizacja: Łukasz Borkowski. Illuminium Custom Shop
Audiodeskrypcja: Fundacja Kultury Bez Barier

Podcasty o malarstwie nowożytnym stanowią świetną propozycję dla wszystkich entuzjastów sztuki. Pod lupę brane będą kanoniczne dzieła wielkich artystów, które wielu z nas kojarzy obecnie z mainstreamu. Filiżanki z Wenus Botticelliego, bluzy przedstawiające okropności z piekła Boscha, parasolki z kobietami Da Vinci i wiele innych kompozycji, które na stałe zagościły w kulturze popularnej. I choć znamy te obrazy doskonale, napotykając je na każdym kroku, to czy wystarczająco dużo o nich wiemy? Z pewnością nie...dlatego dla tych wszystkich z Państwa, którzy chcieliby poznać historię obrazu, ale też cały kontekst kulturowy w jakim powstało malowidło, proponujemy cykl 10 opowieści o wybitnych dziełach renesansu, manieryzmu, baroku, itd. Chcemy rozbudzić nie tylko Państwa ciekawość ale też wyobraźnię i zaprosić do wspólnego poszukiwania kodów kulturowych ukrytych w pociągnięciach pędzla.

O PROJEKCIE ZORIENTOWANI NA SZTUKĘ >>

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl