przejdź do treści

Peter Paul Rubens, Porwanie córek Leukippa - Zorientowani na SZTUKĘ, odc. 7

Peter Paul Rubens, Porwanie córek Leukippa - Zorientowani na SZTUKĘ, odc. 7

W siódmym odcinku “Zorientowani na sztukę” na warsztat bierzemy dynamiczny, skomplikowany, dziki i pełen napięć obraz “Porwanie córek Leukippa”. Obrazy Rubensa to obrazy sztandarowe baroku. Mają nas porywać, angażować emocjonalnie, wręcz prowokować do zajęcia jakiegoś stanowiska. Jakie stanowisko zajmiemy wobec tej sceny agresji? Czy intencją artysty był przekaz moralizatorski? Ciekawostką może być hipoteza, że dzieło powstało jako...prezent ślubny. Obraz mocno koresponduje ze sztuką włoskiego renesansu, o czym może świadczyć chociażby temat. Jakie inne, włoskie konotacje odnajdziemy w kompozycji? I co możemy więcej powiedzieć o osobach pokazanych na obrazie? To wszystko w kolejnej odsłonie projektu.

Link do obrazu >>

Koordynator: Milena Stryjewska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Realizacja: Łukasz Borkowski. Illuminium Custom Shop
Audiodeskrypcja: Fundacja Kultury Bez Barier

Podcasty o malarstwie nowożytnym stanowią świetną propozycję dla wszystkich entuzjastów sztuki. Pod lupę brane będą kanoniczne dzieła wielkich artystów, które wielu z nas kojarzy obecnie z mainstreamu. Filiżanki z Wenus Botticelliego, bluzy przedstawiające okropności z piekła Boscha, parasolki z kobietami Da Vinci i wiele innych kompozycji, które na stałe zagościły w kulturze popularnej. I choć znamy te obrazy doskonale, napotykając je na każdym kroku, to czy wystarczająco dużo o nich wiemy? Z pewnością nie...dlatego dla tych wszystkich z Państwa, którzy chcieliby poznać historię obrazu, ale też cały kontekst kulturowy w jakim powstało malowidło, proponujemy cykl 10 opowieści o wybitnych dziełach renesansu, manieryzmu, baroku, itd. Chcemy rozbudzić nie tylko Państwa ciekawość ale też wyobraźnię i zaprosić do wspólnego poszukiwania kodów kulturowych ukrytych w pociągnięciach pędzla.

O PROJEKCIE ZORIENTOWANI NA SZTUKĘ >>

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl