przejdź do treści

Rembrandt van Rijn, Lekcja anatomii doktora Tulpa - Zorientowani na sztukę, odc. 8

Oglądanie prawdziwej sekcji zwłok - to dopiero musiał być mrożący krew w żyłach obrazek! Nic dziwnego, że Rembrandt podjął taki temat. I choć kompozycja akcentuje przede wszystkim ten wątek, to nie jest to jedynie lekcja anatomii. Jest to również lekcja historii, lekcja kultury, lekcja obywatelska, a także doświadczenie duchowe. Obraz powstaje w baroku. To co się rzuca na pierwszy rzut oka to światło - mocne, skoncentrowane, buduje kierunki na obrazie, rozkłada akcenty, opowiada historię i przekazuje emocje.

W ósmym odcinku zastanowimy się nad przyczyną podjęcia tak osobliwego tematu, ale również prześledzimy realia życia w pierwszej mieszczańskiej republice niderlandzkiej. Poruszony zostanie również wątek relacji wiary z nauką. Czy mogą się wzajemnie warunkować?

LINK DO OBRAZU >>

Koordynator: Milena Stryjewska (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Realizacja: Łukasz Borkowski. Illuminium Custom Shop
Audiodeskrypcja: Fundacja Kultury Bez Barier

Podcasty o malarstwie nowożytnym stanowią świetną propozycję dla wszystkich entuzjastów sztuki. Pod lupę brane będą kanoniczne dzieła wielkich artystów, które wielu z nas kojarzy obecnie z mainstreamu. Filiżanki z Wenus Botticelliego, bluzy przedstawiające okropności z piekła Boscha, parasolki z kobietami Da Vinci i wiele innych kompozycji, które na stałe zagościły w kulturze popularnej. I choć znamy te obrazy doskonale, napotykając je na każdym kroku, to czy wystarczająco dużo o nich wiemy? Z pewnością nie...dlatego dla tych wszystkich z Państwa, którzy chcieliby poznać historię obrazu, ale też cały kontekst kulturowy w jakim powstało malowidło, proponujemy cykl 10 opowieści o wybitnych dziełach renesansu, manieryzmu, baroku, itd. Chcemy rozbudzić nie tylko Państwa ciekawość ale też wyobraźnię i zaprosić do wspólnego poszukiwania kodów kulturowych ukrytych w pociągnięciach pędzla.

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl