przejdź do treści

Jan Vermeer, Dziewczyna czytająca list - Zorientowani na SZTUKĘ, odc. 9

Poetycka opowieść o życiu kobiety w mieszczańskiej Holandii. Vermeer doskonale posługuje się narzędziami artystycznymi, aby oddać głębokie emocje. Nie ma na obrazie zrywów, szarpnięć, uniesień - jest proza życia. I to właśnie ta prostota porusza do głębi odbiorcę. Cała rzeczywistość, której doświadczamy jedynie poruszona, to my nadajemy bieg historii Dziewczyny czytającej list.

Vermeer pracował bardzo skrupulatnie. Obraz dojrzewał w jego wyobraźni i na płótnie. Nie ma tu nic przypadkowego. Taki kunszt mógł docenić jedynie wyrafinowany kupiec dla którego nie liczyła się ilość, a jakość posiadanych obrazów. Odcinek poświęcony jest historii jednej kobiety, ale skupia ona jak w soczewce dylematy życia przeciętnej, mieszczańskiej kobiety w Niederlandach.

LINK DO OBRAZU >>

Koordynator: Milena Stryjewska (MIK) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Realizacja: Łukasz Borkowski. Illuminium Custom Shop
Audiodeskrypcja: Fundacja Kultury Bez Barier

Podcasty o malarstwie nowożytnym stanowią świetną propozycję dla wszystkich entuzjastów sztuki. Pod lupę brane będą kanoniczne dzieła wielkich artystów, które wielu z nas kojarzy obecnie z mainstreamu. Filiżanki z Wenus Botticelliego, bluzy przedstawiające okropności z piekła Boscha, parasolki z kobietami Da Vinci i wiele innych kompozycji, które na stałe zagościły w kulturze popularnej. I choć znamy te obrazy doskonale, napotykając je na każdym kroku, to czy wystarczająco dużo o nich wiemy? Z pewnością nie...dlatego dla tych wszystkich z Państwa, którzy chcieliby poznać historię obrazu, ale też cały kontekst kulturowy w jakim powstało malowidło, proponujemy cykl 10 opowieści o wybitnych dziełach renesansu, manieryzmu, baroku, itd. Chcemy rozbudzić nie tylko Państwa ciekawość ale też wyobraźnię i zaprosić do wspólnego poszukiwania kodów kulturowych ukrytych w pociągnięciach pędzla.

Zapraszamy do wysłuchania innych podcastów Zorientowanych na sztukę >>

Mazowiecki Instytut Kultury
realizacja: estinet.pl