Eseje o rzeźbie polskiej 1918-2018
Projekt pod tytułem Eseje o rzeźbie polskiej 1918-2018 realizuje ideę promocji polskich sztuk plastycznych. Album mieści się w serii wydawnictw, w której do tej pory ukazały się tomy: Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu, 20 lat Grafiki Warszawskiej oraz Konfrontacje Sztuki. Warszawa 2016 i Konfrontacje Sztuki. Warszawa 2018, a także Współczesna tkanina w Polsce. Lektury, listy, rozmowy.
Eseje o rzeźbie polskiej 1918-2018 to jedno z niewielu przekrojowych wydawnictw promujących i popularyzujących rzeźbę polską, dlatego jest to publikacja niezwykle ważna i potrzebna.
Autorem tekstów jest dr hab. Zbigniew Taranienko – znany krytyk i wybitny znawca tematu. W publikacji zostały przedstawione sylwetki 44 znaczących rzeźbiarzy ostatniego stulecia (w formie kilkustronicowych esejów). Bogata merytorycznie, bardzo ciekawa, przemyślana i wyselekcjonowana treść dotycząca każdego z artystów i niejednokrotnie unikalny materiał fotograficzny zostały poprzedzone obszernym wstępem, charakteryzującym różne okresy historyczne i zachodzące w nich przemiany charakteru polskiej rzeźby. Oprócz niebagatelnych tekstów album zawiera ponad 250 reprodukcji dzieł pochodzących ze zbiorów ponad dwudziestu muzeów i galerii z całego świata, jak również ze zbiorów prywatnych i archiwów artystów.
Album Zbigniewa Taranienki – zarazem owoc wieloletniej współpracy i wytrwałego wysiłku zespołu historyków sztuki, artystów, pracowników naukowych, projektantów, fotografów i innych – stanowi znakomite źródło wiedzy o współczesnej polskiej rzeźbie i informacji o jej twórcach – dla instytucji kultury, galerii, muzeów, szkół oraz dla wszystkich osób zainteresowanych tą dziedziną sztuki.
Wydawnictwo w języku polskim i angielskim
Liczba stron: 512
Rok wydania: 2022
Oprawa: twarda
ISBN 978-83-66605-18-3
Wymiary: 29 cm x 26 cm
Cena 430 zł