Powiat sierpecki
Paweł Bogdan Gąsiorowski
Powiat sierpecki. Przewodnik subiektywny
Paweł Bogdan Gąsiorowski (ur. 1953 w Sierpcu) – historyk, genealog, regionalista, absolwent UMK. Już w szkole średniej zainteresował się genealogią. Prowadzi regularne badania dotyczące dziejów kilkudziesięciu rodzin, szczególnie mazowieckich. Jest współzałożycielem i prezesem Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego (od 1993) oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Zajmuje się regionalistyką, przede wszystkim dotyczącą Mazowsza Płockiego oraz krain wchodzących w skład obecnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Założył wspólnie z sierpczanami mieszkającymi w Bydgoszczy działającą tam Konfraternię Sierpecką. Podczas licznych wyjazdów krajoznawczo-turystycznych dociera również dalej, często penetrując wschodnie kraje należące do dawnej Rzeczypospolitej. Działa w Bractwie Inflanckim, Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy i Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej. Napisał około 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz kilka publikacji książkowych, w tym Nekropolie Ziemi Sierpeckiej (2005) i Fryderyk Chopin w Rościszewie (2010). Współpracuje z czasopismami “Sierpeckie Rozmaitości” i “Świat Inflant”.
Sierpc wraz z otaczającym go obszarem leży z dala od większych miast: Warszawy, Torunia, Olsztyna. Nawet od Płocka, historycznej książecej stolicy Mazowsza, jest prawie 40 km. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 10, którą podróżni mkną do wyznaczonego celu, przeważnie bezrefleksyjnie, nie zatrzymując się tu, chyba że na stacji benzynowej bądź w zajeździe.
Powiat sierpecki ma powierzchnię 852,89 km2. Wykazuje pewne urozmaicenie geograficzne, wszak leży na pograniczu makroregionów i regionów fizyczno-geograficznych.
Przewodnik jest skierowany do osób, które chociaż na parę godzin chciałyby się tu zatrzymać, coś zobaczyć i poznać.
W tym przewodniku autor stara się przedstawić w zwięzły sposób środowisko przyrodniczo-geograficze powiatu sierpeckiego, zarys jego dziejów, różnorodne wartości kultury materialnej i niematerialnej. Prezentuje sylwetki kilkunastu wybranych osób. Stara się pokazać to, co jest najwartościowsze, najciekawsze, niebanalne na tym terenie.
W panoramy miast i wielu wiosek wpisane są wieże kościołów. Są one niekiedy wręcz symbolami niektórych miejscowości, zwłaszcza te szczególnie wysokie o niepowtarzalnym wyglądzie. Tak jest również na prezentowanym terenie.
Ilość stron: 168
Rok wydania: 2013
Oprawa: twarda
Wymiary: 17 x 24 cm
ISBN: 978-83-63427-25-2
Cena: 20 zł