Poza Warszawą, Tom 3
Poza Warszawą, Tom 3
Architektura i budownictwo Mazowsza XII – XVIII wieku
Pod redakcją prof. Michała Wardzyńskiego
Książka jest znakomitym przykładem popularyzacji określonego stanu wiedzy, popularyzacji autorstwa kompetentnych badaczy, formułujących swe relacje w przystępny, budzący zainteresowanie sposób. Recenzowany zbiór esejów jest znakomitym wprowadzeniem w ciągle zbyt pobieżnie postrzeganą architekturę średniowiecza, jak i nowożytności Mazowsza. Pozycja Warszawy przesłania szerszą perspektywę poznawania sztuki dzielnicy, w której ukształtowało się najważniejsze centrum polityczne Rzeczpospolitej. Powstały tu jednak obiekty świadczące o typowej, powszechnej akceptacji rozwiązań formalnych czy stylistycznych, a także dzieła odznaczające się niezwykłym poziomem i wyrafinowaniem artystycznym. Właśnie w prezentowanych esejach bardzo cenne są uwagi określające wartość formalne omawianych obiektów, jakże często napotykamy.
Z recenzji dr. hab. Zbigniewa Bani, prof. Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego
Prezentowany wolumin jest trzecim w serii wydawniczej Mazowieckiego Instytutu Kultury i Mazowieckiej Akademii Dziedzictwa, przygotowaną przez zespół specjalistów z dziedziny historii architektury, sztuk plastycznych i rzemiosła, zajmujących się tą tematyką na co dzień. Seria, zamierzona na pięć tomów, będzie pierwszym w historii badań nad kulturą artystyczną Mazowsza zbiorem naukowo-popularyzatorskich studiów na temat kluczowych zjawisk, procesów i przemian w sztuce regionu, które omówiono w przystępny sposób w ramach 50 minimonografii starannie wybranych zabytków albo ich grup. Składają się one na subiektywną propozycję ,,kanonu” najbardziej godnych polecenia dzieł sztuki na Mazowszu, jednakowoż ich prezentację traktujemy jako punkt wyjścia do dalszych badań lub własnych poszukiwań artystycznych Czytelników.
Narrację łączącą elementy historii kultury materialnej, geografii kulturowej, archeologii, historii sztuki i etnologii wzbogaca przygotowany specjalnie z myślą o tej publikacji imponujący zestaw ilustracji. Mimo że tzw. aparat naukowy tekstów został zredukowany do minimum, to pozwala on poszerzyć Czytelnikowi wiedzę o wybranych dziełach dzięki lekturze dobranych odpowiednio wartościowych publikacji. Dojazd do poszczególnych miejsc, zarówno tych omówionych w tekście, jak i służących autorom za wzory, analogie czy przykłady dalszego oddziaływania pewnych zjawisk stylowych, ułatwią dołączone mapy historycznego i współczesnego Mazowsza.
Zapraszamy Państwa do lektury i samodzielnego poznawania uroków regionalnej sztuki i kultury artystycznej Mazowsza. Tej w epoki piastowskiej i tej dziejącej się na oczach Naszych Dziadków, Rodziców i nas samych!
Ilość stron: 299
Rok wydania: 2020
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN 978-83-66605-03-0
Wymiar: 19,5 cm x 24,5 cm
Nakład: 500 egz.
Cena: 40 zł
Książka powstała w ramach projektu Mazowiecka Akademia Dziedzictwa