Basia Drazkov i Piotr Damasiewicz łączą klasyczne podejście do muzyki z improwizacją i eksperymentem.
Basia Drazkov & Piotr Damasiewicz
4 grudnia 2024 r. (śr.) 19:00 | SPACE of JAZZ
bilety 40 zł
Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, edukator, podróżnik. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX/XXI-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, improwizowanej i eksperymentu. Charakteryzuje go bycie w „ciągłym ruchu”, a fascynują nieformalne i bezpośrednie spotkania (nie tylko muzyczne). Jednymi z najważniejszych działań, na których się koncentruje są podróże w głąb siebie i w głąb dźwięku. Spotkania twarzą w twarz z mistrzami to kluczowe momenty na drodze rozwoju jego muzycznej osobowości. Podróżując po całym świecie reaguje na sytuacje i miejsca z którymi wchodzi w interakcję dźwiękową, niejednokrotnie eksperymentując z akustyką, obiektami i instrumentami. Odbył muzyczne podróże po Afryce, Azji, Ameryce Północnej i niemal całej Europie.
Barbara Drazkov – pianistka, preparatorka pianin, kompozytorka i performerka mieszkająca w Brukseli. Po studiach w poznańskiej Akademii Muzycznej, jako stypendystka rządu niemieckiego kontynuowała naukę w Kolonii i Lubece. Następnie przeniosła się do Hiszpanii, gdzie pracowała z muzykami flamenco i zespołami muzyki współczesnej w Sewilli. Od 13 lat mieszka w Belgii i koncertuje na całym świecie. Jest związana z teatrami tańca współczesnego w Belgii, Holandii i Hiszpanii; komponuje muzykę do teatru i filmu animowanego. Drazkov jest znana ze swoich działań performatywnych m.in. rowerowej trasy koncertowej Green Pianist, koncertu w ciemnościach „Niewidzialna Pianistka” czy cichego koncertu w słuchawkach będącego manifestem przeciwko zanieczyszczeniu miejsc publicznych muzyką „Present from the Artist”. Drazkov kolekcjonuje stare, często zaniedbane pianina i daje im nowe życie poprzez swoje autorskie preparacje.
Cykl SPACE of JAZZ
To cykl koncertów prezentujących czołowych polskich muzyków poruszających się w nurcie szeroko rozumianego jazzu. Jako miłośnicy muzyki stwarzamy na Elektoralnej miejsce spotkań z artystami, miejsce, w którym wybrzmi osobista nuta jazzu, miejsce, wykonawcy otworzą przed publicznością swoją wewnętrzną przestrzeń, a odbiorca będzie mógł przeżywać muzykę w świadomy sposób. Udostępniamy przestrzeń Instytutu na wymianę energii między muzykami a publicznością. Każdy z nas porusza się w sferze myśli, odczuć, emocji, budując otaczającą rzeczywistość. Artysta, poszukując piękna, stwarza swoją wewnętrzną przestrzeń, w której odkrywa siebie i tym samym definiuje świat. Muzyka daje nam szansę na uczestnictwo, wgląd w świat muzyków i świat drugiej osoby. W tym roku zaprosiliśmy do projektu młodych czołowych muzyków jazzowych.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej