Współczesna sztuka opowiadania, choć cały czas nawiązuje do tradycyjnych, z reguły męskocentrycznych narracji, przepowiada je na nowo, z perspektyw, które były do tej pory ukryte w cieniu, wykluczone, drugoplanowe.

20. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania HISTORIE/HERSTORIE
19-23 listopada | Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
Sprzedaż biletów od 20 października
Współczesna sztuka opowiadania, choć cały czas nawiązuje do tradycyjnych, z reguły męskocentrycznych narracji, przepowiada je na nowo, z perspektyw, które były do tej pory ukryte w cieniu, wykluczone, drugoplanowe. A jednak to historie wciąż wydają nam się uniwersalne, a herstorie czy opowieści queerowe – partykularne, reprezentujące może słuszny, ale jednak głos mniejszości. Dlatego do współtworzenia tegorocznego programu zapraszamy osoby, które w prezentowanych narracjach rozszczelniają sztywne kategorie płci na rzecz płynnej, różnorodnej tożsamości. Bo przecież wszyscy sytuujemy się gdzieś „pomiędzy”.
Europejski artysta słowa i gestu Alberto Garcia Sanchez opowie nam historię mężczyzny, który pewnego dnia obudził się w ciele swojej własnej żony. Catherine Gaillard ze Szwajcarii będzie szukała potomkiń starożytnych Amazonek na współczesnych paradach równości. Irańsko-niderlandzki opowiadacz Sahand Sahibdivani przepowie męskim głosem perską Księgę Królewską Szahname z perspektywy kobiet-królowych. Nie zabraknie też wyrazistych bohaterek herstorycznych: od osiemnastowiecznej polskiej okulistki Salomei Reginy Pilsztynowej, przez dziewiętnastowieczną francuską ikonę emancypacji Florę Tristan, po wspieraną przez męża w mizoginistycznym świecie nauki Marię Skłodowską-Curie. A także polifonicznego chóru matek – obecnych w baśniach, mitach, osobistych historiach i pieśniach.
Jak zwykle nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, w tym paneli, warsztatów, europejskiej sceny debiutów oraz występu finalistów konkursu zorganizowanego przez Instytut Różnorodności Językowej. I – last but not least – świętowania festiwalowej dwudziestki.
Pełny program festiwalu przedstawimy na początku września.
Współorganizatorzy: Grupa Studnia O., Mazowiecki Instytut Kultury
Zadanie publiczne dofinansowano ze środków otrzymanych od m.st. Warszawy oraz z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej