31 października, Warszawa | 11. Edycja Międzynarodowych Prezentacji Teatru Sztuki Mimu “Silence of the Body / Milczące Ciało” – spektakl “Gniazdo”

11. Edycja Międzynarodowych Prezentacji Teatru Sztuki Mimu “Silence of the Body / Milczące Ciało”

Międzynarodowe Warsztaty Teatru Sztuki Mimu „Silence of the Body/Milczące Ciało” są ukierunkowane na badanie i doskonalenie sztuki Milczącego Aktora, której istotą i źródłem jest sam Człowiek. „Silence of the Body/Milczące Ciało” jest wyjątkowym przedsięwzięciem artystycznym. Nie jest to festiwal lecz spotkania artystów. Zaproszeni artyści, podczas prezentacji dla publiczności, przekazują sekrety swojej twórczej pracy i dzielą się zdobytymi przez lata doświadczeniami. Prezentacje jako demonstracje pracy twórczej oraz krótkie wykłady są niezwykle cenne, gdyż dają szansę bliższego poznania artysty i jego kreacji teatru pantomimy czy teatru ruchu. Artyści przekazują swoją wiedzę na temat sposobów i umiejętności zobrazowania skomplikowanych stanów milczenia.

Program

Gniazdo

Premiera Teatru  Sztuki Mimu
31 pażdziernika (nd)  18:00 | Mazowiecki Instytut Kultury
Bilety 20 zł

  • Scenariusz, choreografia i reżyseria – Stefan Niedziałkowski
  • Muzyka – Mieczysław Litwiński
  • Scenografia i kostiumy – Anna Rudzińska
  • Występują – Stefan Niedziałkowski, Aneta Rajner, Sławomir Sewerynowicz, Artur Toniszewski

Prezentacje

  • Junko Koma, Japonia
  • Małgorzata Zdrojek-Toniszewska, Polska
  • Gość specjalny: Lina do Carmo, Niemcy
fotografia: aktor mim klęczy, wyraz cierpienia na twarzy

Stefan Niedziałkowski, spektakl “Kreator” Fot. Materiały promocyjne wykonawcy

Stefan Niedziałkowski. Wybitny artysta mim, aktor, reżyser, choreograf, oraz autor scenariuszy dla teatru pantomimy, pedagog. W latach 1964-1975 aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, od 1975 roku inicjator, współtwórca i aktor Sceny Mimów przy Warszawskiej Operze Kameralnej. W latach 1979-1993 działał jako artysta mim w USA gdzie w 1979 roku założył w Nowym Jorku szkołę sztuki mimu i stworzył własny zespół pantomimy. Był twórcą i wykonawcą wszystkich spektakli tego zespołu. Uczył sztuki mimu w amerykańskich uniwersytetach, wielokrotnie był zapraszany przez Marcela Marceau jako wykładowca do jego szkoły – Ecole Internationale de Mimodrame de Paris Marcel Marceau. W 1994 roku objął kierownictwo artystyczne Warszawskiego Teatru Pantomimy przy Państwowym Teatrze Żydowskim oraz założył Studio Mimów przy Teatrze na Woli. W latach 2000 – 2004 był autorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Teatrze na Woli. Od 2005 roku Studio Mimów działa przy Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Więcej informacji o Stefanie Niedziałkowskim

 

fotografia czarno biała: twarz kobiety na wprost w dużym zbliżeniu

Lina do Carmo Fot. Gert Weigelt

Lina do Carmo. Choreograf i tancerka, od wielu lat mieszka w Niemczech i Brazylii. Po studiowaniu tańca i teatru w Brazylii i Stanach Zjednoczonych, uczyła się pantomimy w Paryżu u Marcela Marceau. W swojej pracy artystycznej łączy różne techniki ekspresji ciała z fantazyjnymi źródłami jej korzeni, tworząc wyjątkowy i organiczny język ciała w solowych i grupowych przedstawieniach takich, jak: „Victoria Regia”, „Fugitus”, „Viajante Da Luz”. Kreacje stworzone przez Linę do Carmo stanowią wyraz jej tożsamości kulturowej. Za pomocą swojego ciała przekłada emocje i historie zaczerpnięte z jej rodzimej kultury na język sztuki tańca. Ponadto jest wykładowcą m.in. w Tanzhaus w Duseldorfie, Tanz Woche w Wiedniu i Ecole de Mimodrame w Paryżu.

plakat: na szarym tle ludzkie dłonie złożone obok siebie

grafika: w tle półprzeźroczysty rysunek twarzy kobiety, całość w odcieniu niebieskim. Napis Persona, Rok Julii Hartwig

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl