Usługa języka migowego
Artykuł archiwalny

W ostatnim dniu wystawy artysta osobiście opowie o swojej twórczości i przedstawi eksponowane prace. Jasiek Balcerzak zaprasza 3 lutego (pt) o 17:00 do Galerii Elektor.

Podejmuję próbę rozwiązania tematu rytmu, bardzo podobnymi środkami, ale poszukując innego efektu; w zagęszczeniu, barwie i fakturze – mówi Jasiek Balcerzak.

reprodukcja obrazu - przedstawia ciemno niebieskie niebo a na górze siedem dzikich kaszek lecących jedna za drugą

Jasiek Balcerzak, Kaczki

Jasiek Balcerzak. Na chwilę wyszedłem z lasu 
1 grudnia 2022 r. – 3 lutego 2023 r.
Wernisaż: 1 grudnia (czw) 19:00 | Galeria Elektor

Wstęp wolny

W prezentowanym cyklu obrazów zarówno inspiracja, jak i zagadnienie plastyczne, na którym skupiłem uwagę, są inne od dotychczasowego obszaru, w którym się poruszałem. Tym razem nie las jest punktem wyjścia, nie staram się również budować harmonijnej kompozycji poprzez połączenie chaosu i energii z porządkiem i spokojem. Tematem prac nie jest więc drzewo będące swoistym uniwersum.

Bodźcem były wspomnienia setek ilustracji ze zwierzętami – ptakami i ssakami – autorstwa Ojca Artysty, Alojzego Balcerzaka.

Najnowsze kompozycje opierają się na temacie rytmu. W każdym z płócien, podejmuję próbę rozwiązania tematu rytmu w inny sposób, czasami bardzo podobnymi środkami plastycznymi, niewiele od siebie różniącymi się, jednak poszukującymi innego efektu w zagęszczeniu, barwie, fakturze, dążąc do uzyskania rodzaju drgania czy wibracji, które przybierają różne tony i natężenia. Temat został zaczerpnięty z rzeczywistości i swój pierwowzór ma w łanach traw, zbóż i trzcinowiskach. Jest to o tyle istotne, że rozwinięcie cyklu ma bezpośredni związek z przestrzenią, w której natknąć się możemy na przedstawicieli dzikiej fauny starających się przeżyć w świecie coraz bardziej zmienianym pod nasze, czasem, krótkowzroczne potrzeby.

Bodźcem, który dopełnił zamysł zrealizowania obrazów ze zwierzętami jest obraz, a raczej setki obrazów, które jak żywe jawią się w moich myślach i wspomnieniach, a swoje źródło mają w przepięknych ilustracjach, przedstawiających głównie ptaki i ssaki autorstwa mojego Ojca, Alojzego Balcerzaka. Nie aspirując do osiągnięcia podobnego mistrzostwa w przedstawianiu otaczającego nas świata, dążyłem do połączenia w kompozycji malarskiej dwóch elementów: bardziej realistycznego i symbolicznego.

Jasiek Balcerzak

Urodzony 2 marca 1976 roku w Warszawie. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w latach 1995–2000. Dyplom w Pracowni Litografii pod kierunkiem prof. Władysława Winieckiego.

Kurator Programowy Galerii Elektor: Paulina Czajor p.czajor@mik.waw.pl tel. 22 586 42 10.

fotografia - trzy białe obrazy na ścianie, obok nich kobieta z dzieckiem na ręku

Wernisaż. Fot. Lesław Pietrzak

reprodukcja obrazu przedstawia pole pokryte zieloną roślinnością, a w dole obrazu głowę zająca

Jasiek Balcerzak, Zając

grafika: na niebieskim tle niewielka głowa płynącego bobra i napis jasiek balcerzak

 

Artykuł archiwalny

grafika niebiesko pomarańczowy pasek z napisem newsletter mik zachęcamy do zapisania się
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl

MAZOWIECKI INSTYTUT KULTURY

ul. Elektoralna 12, 00-139 Warszawa

tel. (22) 586 42 00
fax (22) 624 70 01
mik@mik.waw.pl

NIP: 525-000-59-00
REGON: 146115201