Należała do najwybitniejszych twórców w Polsce, wypracowała własny niepowtarzalny język artystycznej wypowiedzi. Była cenionym nauczycielem i życzliwym Człowiekiem.
Wspomnienie o Dorocie Grynczel (1950-2018)
14 maja – 15 czerwca 2022 r. | Galeria Test
Wernisaż 14 maja (sob) 19:00 – podczas Nocy Muzeów
Wstęp wolny


Poprzez obrazy Doroty Grynczel można odkryć, że językiem najbardziej skomplikowanych rytmów kosmicznej natury może być geometria.
Ekspozycja prac oraz film w cyklu Portret Artysty, będą pretekstem do wspomnienia znakomitej Artystki, wychowawcy młodych adeptów sztuki, a może przede wszystkim – dobrego, wrażliwego, mądrego i życzliwego Człowieka. Tym razem, zanim odbędzie się premiera internetowa filmu, w którym rodzina, przyjaciele i znajomi wspominają Dorotę Grynczel (środa, 18 maja, godz. 19.00), wcześniej będzie on pokazywany podczas Nocy Muzeów 2022 na monitorze w Galerii Test.
Była pierwszą w historii kobietą, która została dziekanem Wydziału Malarstwa na ASP w Warszawie, w latach 2012–2016.
Biogram
Dorota Grynczel urodziła się w 1950 roku w Jacowlanach na Podlasiu, zmarła 30 stycznia 2018 roku w Warszawie. Ukończyła stołeczną Akademię Sztuk Pięknych. Dyplom z Wyróżnieniem otrzymała w 1977 roku w Pracowniach profesorów: Jana Tarasina oraz Wojciecha Sadleya. Zajmowała się tkaniną unikatową, malarstwem sztalugowym, rysunkiem. Była stypendystką The Pollock-Krasner Fundation w Nowym Jorku (1992) oraz Fundacji Kultury i Fundacji Batorego w Warszawie (1993). Nagrody: Ministra Kultury i Sztuki (1976); Srebrny Klocek na 7. Międzynarodowym Biennale w Brukseli (1996); Brązowy Medal na 9. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1998); Wyróżnienie na 4. i II Nagroda na 5. Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie (2002, 2005); Brązowy Medal na 6. Międzynarodowym Biennale Tkaniny – Z Lozanny do Pekinu – w Zhenhzhou w Chinach (2010); Wyróżnienie oraz Nagroda ZPAP na 14. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (2013). Dorota Grynczel zorganizowała około 30 wystaw indywidualnych w kraju (Warszawa, Sokołów Podlaski, Chełm, Zamość, Radom, Łódź, Jabłonna) i za granicą, głównie w Niemczech. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami. Prace artystki znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce, Niemczech i na Węgrzech oraz w kolekcjach prywatnych.
Dorota Grynczel była nie tylko cenioną Artystką, ale także niezastąpionym nauczycielem akademickim. Otrzymała liczne nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i społecznej. Była pierwszą w historii kobietą, która została dziekanem Wydziału Malarstwa na ASP w Warszawie, w latach 2012–2016.
W tkaninach Grynczel światło jest wręcz namacalne, żywe i ruchome, muskające krawędzie faktur i snujące się między splotami, zaś gdzie indziej – we wnętrzu figury, wypełniające w sposób uporządkowany i jednoznaczny cały kształt, mające charakter stabilnej struktury o konkretnym obwodzie i polu powierzchni – o twórczości Doroty Grynczel napisała Weronika Zasada-Stańska.
Kurator Programowy Galerii Test: Apoloniusz Węgłowski test@mik.waw.pl tel. 22 622 66 83.



Dorota Grynczel Fot. Krzysztof Wojciewski

Projekt: Dariusz Kaca
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej