W trakcie warsztatów przyjrzymy się współczesnym modelom żałoby, których centralnym punktem jest utrzymywanie więzi ze zmarłą osobą.

Współczesne modele żałoby – warsztat
27 marca 2025 r. (czw.) 17:00-19:00 | Galeria XX1
wstęp wolny – obowiązują zapisy na adres m.stryjewska@mik.waw.pl (decyduje kolejność zgłoszeń)
Dostępność: Na wystawie prezentowane są dwa doświadczenia VR z deskrypcją ścieżki dźwiękowej. Jeśli jesteś zainteresowany_a udziałem w wydarzeniu, a potrzebujesz konkretnych rozwiązań napisz na adres: m.stryjewska@mik.waw.pl
- Chciałbyś_abyś oswoić się z tematem żałoby?
- Dowiedzieć się w jaki sposób ludzie mierzą się z tym doświadczeniem?
- Zapraszamy do udziału w warsztacie „Współczesne modele żałoby”.
W trakcie warsztatów przyjrzymy się współczesnym modelom żałoby, których centralnym punktem jest utrzymywanie więzi ze zmarłą osobą. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o rolę rytuałów, materialnych przedmiotów, a także miejsc i cyfrowych reprezentacji w podtrzymywaniu relacji z osobą, z którą trzeba było pożegnać się po raz ostatni. Szczególnie ważne we wspólnych rozważaniach na temat straty będą: teoria kalejdoskopu żałoby (C. Paul) oraz modelu dualnego procesu żałoby (M. Stroebe, H. Schut), dla których wspólnym mianownikiem mogą być pierwsze słowa opisu wystawy:
W przestrzeni między tym, co namacalne, a wyobrażone, rozwija się opowieść o odchodzeniu.
Prowadząca: Maria Puchalska
Edukatorka / Członkini zarządu Fundacji Instytut Dobrej Śmierci
Absolwentka historii na Uniwersytecie Warszawskim, teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pedagogiki teatru. Tworzyła, koordynowała i promowała projekty kulturalne. Była producentką festiwalu Nowe Epifanie, koordynatorką projektu Polska Światłoczuła oraz kuratorką wystawy w Domu Spotkań z Historią „Polskie Bieguny. Himalaje ’74 i Antarktyda ’77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego”, organizowała wydarzenia towarzyszące wystawom w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Z Instytutem Dobrej Śmierci związała się na jesieni 2021 r. Ukończyła kurs towarzyszenia osobom w żałobie, towarzyszenia osobom umierającym oraz tworzenia osobistych ceremonii pogrzebowych w duchu humanistycznym. Towarzyszyła swoim rodzicom na drodze umierania i prowadziła ceremonię pożegnania swojej mamy.
- współorganizator wystawy: vnLab
- patron medialny wystawy: NN6T
Warsztaty towarzyszą wystawie Nic nie umiera, bo niczego nie ma, a przecież wszystko jest, która ma miejsce w Galerii XX1, w dniach 21.02-28.03.2025 r.
Zapraszamy do przyjścia wcześniej i zapoznania się utworami VR, które są prezentowane na wystawie.

ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej