Podwójna podróż to pierwsza literacka i artystyczna monografia twórczości Bianki Rolando. Autorami tekstów są wybitni specjaliści sztuk wizualnych i literatury: prof. Anita Jarzyna, dr Marika Kuźmicz, Natalia Malek, Joanna Mueller, prof. Paweł Piszczatowski i Adam Wiedemann.
Podwójna podróż. O sztuce i literaturze Bianki Rolando
premiera książki i spotkanie z artystką
6 września 2024 r. (pt.) 18:00 | Galeria Foksal
spotkanie odbędzie się w ogrodzie SARP obok Galerii Foksal
wstęp wolny
Podwójna podróż to publikacja skupiająca się na recepcji i prezentacji dorobku Bianki Rolando. Autorka od wielu lat współpracuje z Galerią Foksal jako artystka wizualna i poetka. To unikalne połączenie twórczości wizualnej i poetyckiej staje się elementem rozpoznawczym dzieła Bianki Rolando, zaś obie aktywności artystyczne powinny być odczytywane wspólnie. Przenikające się tropy językowe, inspiracje wizualne, rysowanie poezji czy oddanie metafor poetyckich w języku wizualnym buduje u autorki przemyślany przekaz. Sztuka Bianki Rolando jest metafizyczna, wymaga od widza przebicia się przez istotę i analizy poszczególnych wizualizacji oraz ich znaczeń. Artystkę interesują język, poszukiwanie metafor łączących i literaturę, i sztukę.
Książka powstała przy okazji wystawy Mleko potrafi uciec Bianki Rolando prezentowanej w Galerii Foksal wiosną 2024 roku. O napisanie tekstów zostały poproszone osoby, które od wielu lat obserwują autorkę – zarówno jako poetkę, jak i artystkę. Książkę uznać można za pierwszą, dwudziedzinową – literacką i artystyczną – monografię twórczości Bianki Rolando.
W publikacji znalazły się teksty krytyczne oraz eseje wybitnych specjalistów z pola sztuk wizualnych i literatury: prof. Anity Jarzyny, dr Mariki Kuźmicz, Natalii Malek, Joanny Mueller, prof. Pawła Piszczatowskiego oraz Adama Wiedemanna.
Bianka Rolando – urodzona w 1979 roku w Warszawie artystka, poetka, pisarka, doktor habilitowana w zakresie sztuk pięknych, profesorka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu.
- Wśród jej książek poetyckich znalazły się: Rozmówki włoskie (2007), Biała książka (2009), Stelle (2018), Ostańce (2020), Absyda (2024).
- Jej prace wystawiane były w wielu miejscach w Polsce i na świecie: Czarna skrzynka (Galeria Foksal, Warszawa 2010), Co widać? Polska Sztuka dzisiaj (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 2014), Dobosz (Gdańska Galeria Miejska, 2019), Floraphilia. Revolution of Plants (Temporary Gallery, Kolonia 2021), Rol-And-Drop Twin Jackpot (Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Ustka 2023).
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej