W najnowszym albumie zespół EABS przenosi się do roku „2061”. Współpasażerem kosmicznej misji jest Jan Ptaszyn Wróblewski.
EABS – muzyka z płyty „2061”
7 grudnia 2022 r. (śr) | Space of Jazz
Bilety 30 zł
Dorobek EABS
Po bardzo dobrze przyjętym, zarówno przez publiczność, jak i krytyków, debiutanckim albumie Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), skupiającym się na mniej znanych utworach K. Komedy, EABS postanowił dalej poszerzać tę linię i wydał dwie kolejne płyty winylowe: A czarny, nagrany na żywo w Katowicach – Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza oraz różowy, nagrany na taśmie i wydany przez brytyjską wytwórnię 22a Music – Kraksa / Svantetic, wieńczący „tryptyk Komeda”.
Kolejny, tym razem autorski album pt. Slavic Spirits ukazał się w 2019 roku. Zespół skupił się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej. Główną inspiracją dla tego albumu stała się osławiona „słowiańska melancholia”, którą zespół starał się wydobyć z własnego DNA. Po Slavic Spirits przyszedł czas na 2020 rok i Discipline of Sun Ra. Rok 1986 jest symboliczny dla zespołu EABS – Polskę odwiedził Sun Ra ze swoją Arkestrą. W październiku 2019 roku, po ponad 33 latach, upubliczniono archiwalny zapis tego wydarzenia. Z tej okazji EABS przygotował specjalny koncert związany z tym wydawnictwem. Chwilę później, podczas blokady, głęboka refleksja nad filozofią przybysza z Saturna wpłynęła na sesję nagraniową i ostateczny kształt albumu Discipline of Sun Ra.Każdy kolejny album wynika z poprzedniego.
Gdyby dokonać ogólnej interpretacji całej twórczości zespołu EABS, dociekliwy słuchacz zauważyłby, że każdy kolejny album wynika z poprzedniego. Po lekcjach futuryzmu od Sun Ra, kolektyw przenosi się do roku 2061 kontynuując swoją misję w kosmosie w towarzystwie żywej legendy Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
O Space of Jazz
Cykl koncertów Space of jazz organizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje czołowych polskich muzyków poruszających się w nurcie jazzu. Każdy z nich to okazja zobaczenia artystów w wyjątkowej przestrzeni przy ul. Elektoralnej 12, której kameralna atmosfera daje szansę na wymianę energii między muzykami a publicznością.
- Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
- Koordynator: Paulina Czajor (MIK) p.czajor@mik.waw.pl tel. 22 586 42 10.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej