Książka „Kontakt improwizacja w Polsce – zeszyt ćwiczeń I” ma charakter praktyczny i zawiera konkretne ćwiczenia techniczne i wskazówki dotyczące nauczania ruchu na każdym poziomie zaawansowania. Podczas spotkania poznamy także efekty procy nowo powstałego Laboratorium Rejestracji Tańca i Ciała w Ruchu.
Zapraszamy na wieczór autorski poświęcony premierze książki Kontakt improwizacja w Polsce – zeszyt ćwiczeń I, której będzie towarzyszyć prezentacja działań Laboratorium Rejestracji Tańca i Ciała w Ruchu – Piotra Janowczyka odpowiedzialnego za stronę wizualną publikacji.
Program
12 grudnia 2024 r. (czw.) 19:30-22:00
- 19:30–20:00 | Geneza powstawania publikacji – rozmowa o książce z redaktorkami i autorami wraz z prezentacją multimedialną – realizacja Klara Łucznik, Paulina Święcańska, Piotr Janowczyk.
- 20:00–22:00 | Dżem z muzyką na żywo w wykonaniu Katarzyny Tekielskiej.
wstęp wolny
O książce
Wydajemy ją w czasie szczególnym dla kontakt improwizacji – minęło już ponad pięćdziesiąt lat od powstania tej formy. W ostatnich latach zaczęło nas opuszczać pierwsze pokolenie kontaktowców. W 2024 r. pożegnaliśmy Steve’a Paxtona, wizjonera tańca, artystę i pisarza odpowiedzialnego za pierwsze eksperymenty ruchu tanecznego opartego na dotyku i upadaniu. Kilka lat wcześniej odeszła Nancy Stark Smith, utalentowana edukatorka kontakt improwizacji, a także twórczyni i redaktorka „Contact Quarterly”, kwartalnika, w którym artyści i praktycy wymieniali się refleksjami na temat kontaktu.
„Kontakt improwizacja w Polsce – zeszyt ćwiczeń I” jest pierwszym zapisem praktyk kontaktowych w Polsce i kontynuacją wydanej przez nas w 2019 r. publikacji poświęconej historii kontakt improwizacji w Polsce. Zeszyt ćwiczeń ma charakter praktyczny i zawiera konkretne ćwiczenia techniczne i wskazówki dotyczące nauczania ruchu na każdym poziomie zaawansowania, także wśród grup o szczególnych potrzebach, np. z niepełnosprawnością. Publikacja jest wzbogacona ilustracjami obrazującymi zadania i inspirującymi do działań twórczych.
Do współpracy nad pierwszym tomem Zeszytu ćwiczeń zaproszono ośmioro twórców z bogatym doświadczeniem pedagogicznym w praktyce improwizacji tanecznej. Są to: Zuzanna Bukowski, Tomasz Domański, Hanna Jurczak, Klara Łucznik, Iwona Olszowska, Weronika Pelczyńska, Paulina Święcańska i Filip Wencki. Każda z tych osób w swoim rozdziale przedstawia zestaw ćwiczeń lub scenariusz lekcji ze szczegółowym opisem praktyk oraz osobistym komentarzem dotyczącym metodyki prowadzenia grupy i wdrażania poszczególnych tematów do repertuaru warsztatowego.
O ekspozycji
W ramach pokazu zostaną zaprezentowane efekty działań nowo powstałego Laboratorium Rejestracji Tańca i Ciała w Ruchu oraz zostanie opisana specyfika jego działania. Prezentacji dokona założyciel laboratorium, artysta wizualny i wykładowca Piotr Janowczyk (Katedra Fotografii i Komunikacji Wizualnej UW / Akademia WIT). Celem laboratorium jest twórcza rejestracja za pomocą technik Video/VR/MoCap oraz algorytmów reagujących na ruch działań przedstawicieli dyscyplin tanecznych i ruchowych. W 2024 r. Laboratorium otrzymało stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie wspierania podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych KPO.
- organizator: Fundacja Artystyczna PERFORM
- kuratorki publikacji: Paulina Święcańska i Klara Łucznik
- koordynatorka: Natalia Osiatyńska
- wystawa: Piotr Janowczyk
- partner: Mazowiecki Instytut Kultury
- współfinansowanie: m.st. Warszawa
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej