Goście spotkania
HRABAL NA ELEKTORALNEJ. 57 LAT PÓŹNIEJ

Anna Maślanka
Literaturoznawczyni, bohemistka i tłumaczka. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie naukowo zajmuje się literaturą czeską wydawaną w Polsce. Współorganizatorka programu literackiego festiwalu Kino na Granicy. Pisze o czeskich książkach na blogu Literackie Skarby Świata Całego i zwiedza świat ze swoim psem Pepinkiem, nazwanym na cześć hrabalowskiego stryja Pepina.

Jan Štifter
Ur. w 1984 r. w Czeskich Budziejowicach. Ukończył historię kultury na Uniwersytecie w Pardubicach. Pracował w redakcjach dzienników „Mladá fronta Dnes” i „Lidové noviny”, był redaktorem naczelnym tygodnika „Mladá fronta Sedmička”. W roku 2013 założył czasopismo lifestylowe „Barbar!”. Za powieść Kolekcjoner śniegu (wyd. pol. Książkowe Klimaty, 2023) otrzymał wiele wyróżnień, w tym nagrodę czytelników konkursu Česká kniha. Adaptację sceniczną jego noweli Café Groll wystawiło Jihočeské divadlo w Czeskich Budziejowicach. W wydawnictwie Vyšehrad ukazały się również zbiór opowiadań Světlo z Pauliny (Światło z Pauliny) oraz Paví hody (Pawie gody), powieściowa kronika pewnej wsi. Oprócz prozy literackiej pisze również teksty specjalistyczne, poświęcone przede wszystkim krajowi południowoczeskiemu. Jest organizatorem festiwalu literackiego Svinenské čtení w miejscowości Trhové Sviny. Mieszka z rodziną w Czeskich Budziejowicach, z żoną Evą mają czworo dzieci.

Kateřina Tučková
Ur. w 1980 r. w Brnie. Czeska pisarka i kuratorka wystaw, absolwentka historii sztuki i bohemistyki na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, w 2014 r. obroniła doktorat z historii sztuki na Uniwersytecie Karola w Pradze. Za swoją debiutancką powieść Wypędzenie Gerty Schnirch (wyd. polskie 2019) zdobyła Nagrodę Czytelników Magnesia Litera. Za monumentalną powieść Bílá Voda (wyd. polskie 2024 i 2025) o prześladowaniach czechosłowackich zakonnic przez komunistów otrzymała Nagrodę Państwową w dziedzinie literatury. Kateřina Tučková w unikalny sposób łączy cechy zagrzebanej w dokumentach skrupulatnej badaczki dziejów i kreatorki barwnych postaci, których czasem prawdziwe, czasem zmyślone, ale zawsze fascynujące losy wplata w historię Czech i Moraw.

Piotr Skotnicki
Warszawiak, absolwent Historii na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserii radiowej w Wajda School & Studio. Scenarzysta, dramaturg, reżyser radiowy, kompozytor, producent muzyczny. Autor słuchowisk radiowych o tematyce historycznej, biograficznej, ale także komedii z gatunku science-fiction. Na swoim koncie ma kilkanaście wyreżyserowanych słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia, ponadto skomponował muzykę do kilkudziesięciu słuchowisk, a także filmów krótkometrażowych i spektakli teatralnych. Jako muzyk współpracował z wieloma gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej oraz jazzu. Laureat nagrody „Amadeusz 2021” za debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia, ponadto laureat nagród za scenariusze i muzykę na festiwalach filmowych Silesia Film oraz 48HourFilmProject.

Szymon Kuśmider
Aktor, reżyser, pedagog. Absolwent Wydziału Aktorskiego Krakowskiej PWST oraz reżyserii na Max Reinhard Seminary w Wiedniu. Od 1991 r. związany był z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Współpracował miedzy innymi z Teatrem Stu w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku Białej, Teatrem Studio w Warszawie, Och-Teatrem w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie i z wieloma innymi. Był wiceprzewodniczącym GKR Związku Artystów Scen Polskich. Z Teatrem Polskim w Warszawie związany jest od 2012 roku. Zdobywca Stypendium miasta Krakowa (1996 r.), nagrody Złota Maska (2001 r.) w plebiscycie na najpopularniejszego krakowskiego aktora, nagrody Grand Prix (2021 r.) za reżyserię słuchowiska Wyszedł z domu – na XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Angelika Kurowska
Ur. w 1989 r. w Nowym Sączu. Aktorka teatralna, filmowa, serialowa i głosowa. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracowała z teatrami: Łaźnia Nowa, Stu, Warsawy, Bagatela, Orkater w Amsterdamie Scena Prezentacje, Klasyki Polskiej. Współtwórczyni głośnego spektaklu niezależnego Delfin, który mnie kochał. Szerokiej publiczności znana z filmu Legiony, seriali min: Teściowie, Archiwista, O mnie się nie martw. Lektorka audiobooków, twórczyni wielu ról dubbingowych i w Teatrze Polskiego Radia. Laureatka nagrody Arete za debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia.

Zobacz: HRABAL NA ELEKTORALNEJ. 57 LAT PÓŹNIEJ
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej