Polsko-Czeska Wiosna Literatury w Sieci!
Festiwal literacki Polsko-Czeska Wiosna Literatury, chociaż nie odbył się, jednak trwa! Przenieśliśmy go do sieci.
kwiecień-czerwiec 2020
Kultura przenosi się do sieci a wraz z nią 3. edycja Polsko-Czeskiej Wiosny Literatur y, zanim powróci na żywo w odsłonie jesiennej, pod hasłem: „Polacy i Czesi – (nie) nasz koniec świata?”.
Od 2 kwietnia, w cyklu „literackich czwartków”, na stronach Mazowieckiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum prezentujemy czeskich i polskich twórców i ich książki – zapowiadając tym samym program jesienny. Cykl on-line potrwa jeszcze przez cały maj i zakończy się w połowie czerwca 2020 roku.
Co tydzień, wraz z recenzją wybranego tytułu, pokazujemy video z komentarzem zaproszonych ekspertów – tłumaczy, dziennikarzy i wydawców oraz pisarzy. Fragmenty omawianych książek – wśród nich nowości z Polski i Czech, czytają zawodowi aktorzy i sami twórcy. Naszymi gośćmi w kwietniu byli: Mariusz Szczygieł, Monika Sznajderman, Lenka Kuhar Daňhelová, Mikołaj Łoziński, Anna Wanik, Jan Stachowski. Wśród omawianych tytułów są zarówno książki współczesnych autorów, takich jak: Petra Soukupova, Ivana Myškova, František Tichý, Josef Formánek, Mikołaj Łoziński i Monika Sznajderman; jak również książki Mistrzów i klasyków, do których z pewnością należy Josef Škvorecký – bohater jednego z literackich czwartków.
Cykl powstał we współpracy z wydawnictwami z całej Polski, które użyczyły materiałów zdjęciowych do video i udostępniły fragmenty książek do czytań. Wśród partnerów wydarzenia znalazły się uznane i cenione wydawnictwa, takie jak: Dowody na Istnienie, Czarne, Afera, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo EMG, Wydawnictwo Krytyka Polityczna i Wydawnictwo Universitas. Organizatorami wydarzenia są Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum Warszawa.
Już teraz zapraszamy na kolejne recenzje Elżbiety Szymańskiej, kuratorki projektu:
Powieść o trudnych czasach na trudne czasy
František Tichý „Transport poza wieczność” więcej>>
Gorzko-słodki świat
Josef Škvorecký „Gorzki świat” więcej>>
Niebanalna banalna rzeczywistość
Ivana Myšková „Białe zwierzęta są bardzo często głuche” więcej>>
Monika Sznajderman „Pusty las”
Wiecznaja pamiat’ więcej>>
Historia rodziny z historią w tle
„Książka” i „Stramer” Mikołaja Łozińskiego po polsku i po czesku więcej>>
Krojenie rodziny
Petra Soukupová „Najlepiej dla wszystkich“ więcej>>
Markéta Baňková „Drobiazg. Miłość w czasach genetyki” więcej>>
Leszek Engelking o roli tłumacza literatury więcej>>
Adéla Elbel, Mariusz Szczygieł i czeskie poczucie humoru więcej>>
Trwaj wiosno, jesteś taka piękna! – podsumowanie polsko-czeskiej wiosny on-line >>
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej