Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Teraz g/Głusi chcą opowiedzieć o sobie sami. Spotkanie z Anną Goc, autorką książki „Głusza”, poprowadzi Daniel Kotowski, a fragmenty publikacji przeczyta Tomasz Kot.
Głusi o „Głuszy”
8 lutego 2023 r. (śr) 18:30
Wstęp – BRAK MIEJSC. Przepraszamy.
Wydarzenie z tłumaczeniem na język foniczny, na PJM z napisami na żywo i z pętlą indukcyjną
Anna Goc przez kilka lat pracy nad książką rozmawiała z osobami g/Głuchymi o realiach ich życia w Polsce, poznawała ich doświadczenia w szkole i u lekarza. Powstała z tych rozmów książka reporterska o osobach g/Głuchych, w której sami opowiadają o sobie. Rozmowę poprowadzi Daniel Kotowski, artysta, jeden z bohaterów książki. W czasie spotkania fragmenty „Głuszy” odczyta Tomasz Kot.
Jesteśmy niepełnosprawnymi tylko między wami, słyszącymi. Gdy jesteśmy sami ze sobą, głusi z głuchymi, możemy używać naszego języka i nie czujemy się inni.
O autorce
Anna Goc jest dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” i laureatką Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była związana z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej”. Jest laureatką Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2018). Była nominowana do XI edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2015), XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego (2017) oraz dwukrotnie do Nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy (2017, 2018). Autorka książki „Boniecki. Rozmowy o życiu”.
O prowadzącym
Daniel Kotowski to artysta wizualny, absolwent ASP w Warszawie (2018). Zajmuje się sztuką instalacji, fotografią i projektowaniem, tworzy obiekty i filmy wideo. Interesują go zagadnienia biowładzy, komunikacja międzyludzka oraz polityka społeczna. Współpracował z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerią Arsenał w Białymstoku, innymi instytucjami kultury. W tym roku wyreżyserował spektakl „Rytuał miłosny” w Komunie Warszawa, w którym opowiada jak wygląda komunikacja w rodzinie pomiędzy głuchym dzieckiem, a słyszącymi rodzicami.
O sobie pisze: Jestem wyznacznikiem niekompletności, niezgodnym z normą, bo jestem Głuchy i nie posługuję się mową. Opowiadając o niekompletności i kompletności w wymiarze egzystencjalnym, analizuję ich potencjał. (…) Moja praktyka artystyczna jest punktem wyjścia do refleksji o sposobach istnienia. Opiera się na badaniach, w których wykorzystuję historie niekompletnych i kompletnych. Obserwuję ich doświadczenia oraz ich relacje międzyludzkie. Sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez inne jednostki.
Anna Goc „Głusza”, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2022.
- Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Kultury bez barier, TU Możesz.
- Koordynator: Magdalena Ptak (MIK) m.ptak@mik.waw.pl tel./SMS 601 669 440.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej