Ezoteryka, dermooptyka, medytacja i joga: Jadwiga i doświadczenia wewnętrzne
rozmawiają: Olga Drenda (prowadząca), Anna Sobolewska i Joanna Roszak
1 czerwca (niedziela), 16:00
Sala Elektorska, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
wstęp wolny
dostępność: pętla indukcyjna, tłumaczenie na PJM

Olga Drenda
Pisarka, eseistka, tłumaczka. Autorka książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej), „Słowo humoru” oraz rozmów „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber). Od 2013 roku prowadzi facebookową stronę Duchologia. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Od 2024 roku dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada w Krakowie. Wspólnie z Jackiem Paśnikiem prowadzi autorską audycję w radiowej Czwórce.
Fot. Kaja Róg

Anna Sobolewska
Krytyczka, eseistka i historyczka literatury, związana z IBL PAN (najpierw jako doktorantka, a potem adiunkt i profesor w Pracowni Literatury Współczesnej, a ostatnio w Pracowni Współczesnej Literatury i Komunikacji Społecznej). Prowadziła zajęcia z filmoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyróżnioną sferą jej zainteresowań badawczych jest poetyka doświadczeń wewnętrznych oraz wielostronne związki literatury i mistyki, zarówno mistyki sensu stricto, jak i świeckiej mistyki poetów i pisarzy XX w. Autorka książek: „Polska proza psychologiczna 1945–1950” (1979), „Mistyka dnia powszedniego. Poetyka doświadczeń wewnętrznych” (1992), „Maksymalnie udana egzystencja. Szkice o życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego” (1997), „Cela. Odpowiedź na zespół Downa” (2002; nominacja do nagrody literackiej Nike 2003), „Maski Pana Boga. Szkice o pisarzach i mistykach” (2004 – wyróżnienie w Konkursie Literackim Fundacji Kultury), „Mapy duchowe współczesności. Co nam zostało z Nowej Ery?” (2009) oraz „Mistyka i mistyfikacje” /2019/.Aktywnie uczestniczy w pracach Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz – od czasu urodzenia córki Cecylii z zespołem Downa – w krajowych i zagranicznych stowarzyszeniach rodziców dzieci z niepełnosprawnością umysłową. Mieszka w Warszawie.
Joanna Roszak
Poetka, profesorka w Instytucie Slawistyki PAN. W ubiegłym roku wydała książki: „Krall. Tkanie” oraz „Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa”. Wcześniej opublikowała m.in. monografie: „Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia”(2014), „Słyszysz synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej”(2015) oraz „Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie” (2019). Propagatorka edukowania na rzecz pokoju. W 2021 roku otrzymała Nagrodę im. Romana Czerneckiego za teksty poświęcone edukacji, a w 2025 – Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej. Współfundatorka i wiceprezeska Fundacji Józefa Rotblata. Przygotowuje książkę o reprezentacji jogi w polskiej literaturze od XVIII wieku do czasów najnowszych.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej