Czy w tym, co inne/obce, można dostrzec nie mankament, a ozdobę – jak pokazywał Bohumil Hrabal?

Obcy pod specjalnym nadzorem
HRABAL NA ELEKTORALNEJ. 57 LAT PÓŹNIEJ
7 marca 2025 r. (pt.) 19:00
wstęp – bezpłatne wejściówki


Spotkanie z Kateřiną Tučkovą i Janem Štifterem – rozmowę prowadzi Anna Maślanka; słuchowisko na żywo według koncepcji i w reżyserii Piotra Skotnickiego
występują: Angelika Kurowska i Szymon Kuśmider.
Żydzi, Niemcy, Romowie. Szaleńcy, nędzarze, boginie. Inni, których nie chcemy wśród nas. Obcy, których należy wypędzić. Współcześni czescy pisarze chętnie przyglądają się postaciom na marginesie społeczeństwa, pogranicznym, uwierającym swoją odmiennością, niewpisującym się w schematy. Jak niechęć do obcości odcisnęła się na czeskiej historii, a jak przejawia się dziś? I czy w tym, co inne, można dostrzec nie mankament, a ozdobę – jak pokazywał nam Bohumil Hrabal?
Na te tematy z dwójką cenionych czeskich prozaików, Kateřiną Tučkovą i Janem Štifterem, będzie rozmawiała Anna Maślanka, literaturoznawczyni, bohemistka i tłumaczka.
Spotkanie poprzedzi słuchowisko na żywo z tekstami Bohumila Hrabala i zaproszonych autorów.
Kolejny doroczny wieczór poświęcony Bohumilowi Hrabalowi będzie zorganizowany w 57. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza, które miało miejsce w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, gdzie dziś mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem – nakręcony na podstawie opowiadania Hrabala. Miesiąc później obraz nagrodzono statuetką Oscara. Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza przypominamy już od kilku lat, zapraszając tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów, twórców filmowych i teatralnych.
ZOBACZ: Goście spotkania Hrabal na Elektoralnej
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum Warszawa
Partnerzy: Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Afera
Patronat honorowy: Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie

ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej