Jan Musiałowski Sprawy naturalne – Galeria XX1
11 kwietnia – 30 maja 2025 | Galeria XX1
wernisaż: 11 kwietnia, godz. 18:00
wstęp wolny
„Istota bycia rzeźbiarzem opiera się na absolutnym zrozumieniu języka materii – tego, jak komunikuje się poprzez formę, fakturę, ciężar, ale także i tego, jak przemawia przez nią upływający czas. Dialog, który nawiązuje się pomiędzy tworzywem rzeźbiarskim a rękoma artysty, jest esencją kreowania – nadawania sensu i ujarzmiania oporu medium. Ten rodzaj myślenia o rzeźbie zakłada, że samo stwarzanie dzieła zawsze jest sumą zysków i strat. Nadając kształt i sens, rzeźbiarz rezygnuje z innych możliwości tkwiących w materii, tracąc jej pierwotną, nienaruszoną formę.
Patrząc na twórczość Jana Musiałowskiego przez ten pryzmat, można dostrzec, że materiał, z którym pracuje artysta, staje się żywą tkanką pulsującą skumulowaną w nim energią. W jego pracach kamień, stal i drewno stają się nośnikami ukrytych sił, które zostają urzeczywistnione w nowej formie. Twórca nie tyle przekształca materiał, co ujawnia jego wewnętrzną dynamikę i drzemiący w niej potencjał. Ciosane brutalnie formy lub nawarstwione struktury ze stali przypominają elementy powstałe w wyniku eksplozji prastarych sił, zamrożonych w materialnym kształcie. To twórczość opierająca się na demiurgicznym wręcz zmaganiu z materią pozostawiającym ślad w formie obiektu zawieszonego pomiędzy porządkiem a chaosem. Musiałowski często tworzy z różnych materiałów, które zestawia w kontrastowych relacjach. Drewno łączy z industrialną stalą, niektóre powierzchnie szlifuje w sposób absolutnie precyzyjny, a inne traktuje niezwykle oszczędnie. Tworzone autorską techniką kompozycje powstałe w wyniku nawarstwiania opiłków stali wyrastają niczym ślady kolizji żywiołów lub efekt zapisu sił geologicznych, kształtujących przez tysiące lat ukryte pod warstwami ziemi minerały.
Sztuka Musiałowskiego stawia wyzwanie oporowi materii, a jego obiekty odzwierciedlają dążenie do wydobycia z surowca jego pierwotnej energii i utrwalenia tego transformacyjnego procesu w rzeźbiarskim medium. Każdy ślad narzędzia i każda warstwa stali współtworzą świadectwo tego wysiłku. Rzeźby te stanowią urzeczywistniony zapis napięcia – poszukiwania punktu, w którym chaos przekształca się w formę, w surową prawdę materii i gestu, który ją kształtuje.
Sprawy naturalne są opowieścią o fizyczności kontaktu z medium oraz zapisanego w nim organicznego rytmu przemian. Musiałowski nie odtwarza stanów rzeczywistości, ale bada jej fundamentalne napięcia, rytmy i procesy. Dzięki temu jego prace balansują na granicy między konstrukcją a rozpadem, siłą a erozją. Każdy element jego kompozycji zdaje się być częścią większego cyklu natury, w którym rzeźbiarz jest obserwatorem i pośrednikiem między tym, co pierwotne, a tym, co może zostać ukształtowane ludzką ręką”.
Stanisław Małecki – fragment tekstu towarzyszącego wystawie.
Jan Musiałowski urodził się w 1992 roku w Warszawie. W roku 2017 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Grafiki. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje projekty rzeźbiarskie, graficzne oraz multimedialne. Tworzy m.in. rzeźby ze stali w samodzielnie opracowanej technice, rzeźby kinetyczne oraz instalacje. Brał udział w wystawach zbiorowych m.in. Błędnik w Galerii LeGuern (2024), X Triennale Młodych w Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko (2023), Loostro w BWA Ostrowcu Świętokrzyskim (2023), swoje prace pokazywał również na wystawach indywidualnych.
Patronat medialny:
Partnerzy wystawy:
Granity Skwara
Konsorcjum Stali
Poster City
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej