Kobieta artystka w cieniu artysty
o kobietach artystkach, które przełamują bariery w życiu i w sztuce, rozmawiają: Amelia Sarnowska (prowadząca), Julia Fiedorczuk, Sylwia Zientek i Guest Julka.
31 maja (sobota), 19:00
Sala Elektorska, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
wstęp wolny
dostępność: pętla indukcyjna, tłumaczenie na PJM
Dla Jadwigi Stańczakowej, matronki tegorocznej edycji festiwalu, poczucie światła było czymś konstytutywnym. Potrzeba było wielu lat pracy badawczej, by jej twórczość wydobyć z cienia Mirona Białoszewskiego. Z czym wychodzenie z męskiego cienia wiąże się dla współczesnych artystek? Czy chodzi o odwrócenie ról? Co współcześnie oznacza cień, jaki może rzucać męska twórczość – i czy wystarczy raz z niego wyjść, by przełamać istniejące bariery?
O współczesnych dualizmach, przełamywaniu pozbawionych konturów barier – jak i o tym, czy same twórczynie powinny dziś bać się własnego cienia, opowiedzą Julia Fiedorczuk (pisarka, poetka i tłumaczka, która w „Mitologii według kobiet” rozprawia się z mitem Echo), Sylwia Zientek (autorka bestsellerowych książek o sztuce kobiet, przywracających pamięć o artystkach) i Guest Julka (autorka tekstów, wokalistka i raperka, która nie ukrywa, że „tworzy w nurcie, w którym dziewczyny muszą starać się bardziej”). Rozmowę poprowadzi Amelia Sarnowska.

Amelia Sarnowska
Krytyczka literacka, dziennikarka związana z serwisem Onet Kultura. Absolwentka komparatystyki i krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini „zielonej” redakcji Onetu koordynującej projekt #NiechZyjePlaneta. W przeszłości związana z kwartalnikiem „MULTImedia”.

Julia Fiedorczuk
Pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni w Instytucie Anglistyki oraz współzałożycielka Centrum Humanistyki Środowiskowej na UW. Autorka zbiorów opowiadań „Poranek Marii i inne opowiadania” (2010) i „Bliskie kraje” (2016) oraz powieści „Biała Ofelia” (2013), „Nieważkość” (2015, nominacja do Nagrody Nike), „Pod słońcem” (2020, nominacja do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy i Nagrody Tuwima) i „Dom Oriona”(2023). Opublikowała sześć tomów wierszy. Za tom „Psalmy” otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Publikowała także eseje. Opracowała program Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu. Jest felietonistką „Przekroju” i „Polityki”. Jej utwory przetłumaczono na ponad 20 języków.
Fot. Albert Zawada

Sylwia Zientek
Pisarka, autorka książek poświęconych artystkom i artystom („Polki na Montparnassie”, „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”, „Blask Montparnasse’u”) oraz powieści historycznych (m.in. cykl „Hotel Varsovie”, „Lunia i Modigliani”, „Kolonia Marusia”). Pasjonatka sztuki. Ukończyła studia podyplomowe z historii sztuki nowoczesnej w IS PAN. Publikowała teksty o sztuce oraz eseje biograficzne m.in. w „Piśmie”, magazynie „Restart”, „Wysokich Obcasach”, „Gazecie”, „Wysokich Obcasach Extra”. Pomysłodawczyni i współscenarzystka serialu historycznego „Matylda”. Popularyzatorka sztuki, znawczyni Paryża i kultury francuskiej. Podróżuje śladami artystek i artystów.

Guest Julka
Wrocławska raperka, wokalistka i autorka tekstów. Jej muzyka to połączenie gatunków hip-hop, R’n’B, a ostatnio muzyki klubowej. W swoich tekstach opowiada o relacjach i doznaniach wewnętrznych, łącząc poezje z błyskotliwymi punch linami. Artystka ma na swoim koncie epke „Vanilla ep” oraz dwa albumy: „Zbiór drugi” i wydany w marcu 2024 album „16/4”. W październiku tego samego roku ukazało się najnowsze wydawnictwo „BAR” wydane w wytwórni U Know Me Records, które współtworzy z wrocławskim producentem TVB. Ma na swoim koncie główną nagrodę muzyczną na Festiwalu FAMA oraz nagrodę WARTO w kategorii muzyka, przyznawaną przez „Gazetę Wyborczą”.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej