Czerwiec, początek lata i tajemnice etnobotaniki!

Dwudniowe warsztaty poświęcone sztuce zielarstwa
Drugi sezon projektu promującego kulturę, sztukę i rzemiosło Mazowsza oraz Polski adresowanego do różnych grup wiekowych – mieszkanek i mieszkańców Warszawy i okolic. Kultura tradycyjna prezentowana jest zarówno w autentycznej formie, jak i zostaje wzbogacona współczesnymi elementami artystycznymi, inspirowanymi folklorem.
Dzień 1:
22 czerwca, godz. 11:00–13:00
miejsce zbiórki: Pawilon Kamień, Wybrzeże Puckie 1
Spacer botaniczny, podczas którego będziemy zbierać rośliny lecznicze, oraz warsztaty ich przetwarzania. W trakcie spaceru zwrócimy uwagę na rośliny użytkowe (w szczególności zielarskie) oraz zbierzemy materiał potrzebny na następne zajęcia. W trakcie spaceru dowiemy się nie tylko, jak rozpoznawać zioła czy jak się nazywają poszczególne rośliny, lecz także poznamy BHP i etykę zielarza oraz prawidłowy sposób zbioru i kolejne etapy przetwarzania wstępnego. A to wszystko okraszone opowieściami ze świata etnobotaniki.
Spacer jest wstępem do warsztatów zielarskich, które odbędą się następnego dnia. Zebrane zioła będą potrzebne podczas poniedziałkowych warsztatów.
Dzień 2:
23 czerwca, godz. 18:00-21:00
Czytelnia Słów i Dźwięków ELEKTRA
Po botanicznym spacerze połączonym ze zbieraniem leczniczych roślin czas na skorzystanie z ich mocy. W trakcie warsztatów poznamy teorię i praktykę przetwarzania ziół, a także podstawowe metody, podział substancji czynnych oraz metody ich ekstrakcji. Omówimy takie zagadnienia, jak typy rozpuszczalników, interakcje, działanie synergiczne. Zapoznamy się z kolejną częścią BHP zielarza. Wykonamy kilka preparatów ziołowych różnego typu pomocnych w popularnych dolegliwościach. Uczestnicy będą mogli zabrać je do domu. W warsztatach uczestniczą tylko osoby, które zapisały się na spacer botaniczny.
Obowiązują zapisy na spacer plus warsztaty kolejnego dnia. Nie można zapisać się tyko na jedno wydarzenie. Zapisy pod adresem: elektra@mik.waw.pl, liczba miejsc ograniczona
Prowadząca:
Kaja Nowakowska – z wykształcenia botaniczka. Skończyła m.in. biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od zawsze zakochana w roślinach, szczególnie tych rosnącym najbliżej nas: pod oknem, na trawnikach, między cegłami czy na miejskich nieużytkach. Botanika nazywa takie rośliny synantropijnymi i ruderalnymi. Od ponad 10 lat wraz z Gosią Ruszkowską współtworzy projekt Mead Ladies, w ramach którego prowadzi wykłady, prelekcje, warsztaty i spacery botaniczne na temat szeroko pojętej botaniki praktycznej, w której odnajdziemy i dzikie rośliny jadalne, i zielarstwo, barwierstwo, naturalne perfumy czy ręcznie robione kadzidła. Współautorka dwóch książek: Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin, Dzikie kiszonki i inne fermentacje oraz e-booków z serii Wiedźmi Ziołonotatnik. Na Instagramie prowadzi też konto Trzcinowisko poświęcone edukacji przyrodniczej, gdzie przybliża świat flory, fauny i fungi, który spotykamy na co dzień. Współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i wieloma innymi.
dostępność: na życzenie

ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej