Wystawą w Galerii Elektor Artystka otwiera nowy cykl – „Zbiory”, w którym gromadzi motywy i formy pojawiające się w jej pracach rzeźbiarskich na najwcześniejszych etapach i powracające w momentach, gdy może działać zupełnie swobodnie.
Magda Grzybowska Zbiory
22 stycznia – 21 marca 2025 r. | Galeria Elektor
wernisaż: 22 stycznia (śr.) 19:00
wstęp wolny
Magda Grzybowska o wystawie w Galerii Elektor:
W działalności twórczej odnoszę się przede wszystkim do zjawisk przestrzennych, niekoniecznie zamykających się w pojęciu rzeźby. Do prac włączam zarówno obiekty rzeźbiarskie, jak i film, fotografie, rysunek, zjawiska świetlne, sytuacje, gest, dźwięk i ruch. Wykorzystuję różnorodne materiały i media: stal, ceramikę, tkaniny, szkło, wodę. Inspiracje czerpię z obserwacji zjawisk, przedmiotów i ludzi, a także relacji.
Niniejsza prezentacja stanowi otwarcie nowego cyklu zatytułowanego Zbiory, w którym staram się zgromadzić motywy i formy pojawiające się w moich pracach rzeźbiarskich na najwcześniejszych etapach i powracające w momentach, gdy mogę działać zupełnie swobodnie. Również materiał użyty do pracy jest podstawowy. To glina, która pod wpływem wypału i zabiegów technicznych ukazuje swe różnorodne oblicza i okazuje się najciekawszym z tworzyw. Innym użytym medium jest stal, która z jednej strony ma właściwości konstrukcyjne, z drugiej zaś – działa niczym przestrzenny rysunek. Rysunki zresztą stanowią uzupełnienie prezentowanej kolekcji prac rzeźbiarskich i są – podobnie jak one – wyrazem pewnej potrzeby działania poza wszelkimi kontekstami, wobec materii i formy.
Tytuł wystawy nawiązuje do motywu gromadzenia, zbierania plonów, porządkowania. W naturalny sposób – w odniesieniu do tytułu i prezentowanych obiektów – na myśl przychodzą kolekcje znalezionych kamieni, liści, nasion czy łupin, przez co pewną kanwą dla całej sytuacji staje się przyroda w swej ożywionej i nieożywionej postaci.
Magda Grzybowska – absolwentka ASP we Wrocławiu. Od 2006 roku pracowniczka naukowo-dydaktyczna Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – obecnie na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki. Praktykę twórczą poszerza o organizację wydarzeń artystycznych (plenery, wystawy, sympozja), działa też na rzecz środowiska artystycznego Wrocławia i okolic.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej