Maniucha Bikont Porządki | koncert
Najnowszy projekt łączący tradycję, elektronikę i jazz, dryfując w stronę muzyki indie. To osobiste historie na wielogłos, bogate instrumentarium i autorskie teksty.
30 maja (piątek), 21:00
Sala Widowiskowa, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
wydarzenie biletowane
dostępność: pętla indukcyjna, budynek dostępny architektonicznie
Porządki to album oparty na wieloletniej przygodzie Maniuchy Bikont z muzyką tradycyjną. Motywy, skale i melodie zebrane podczas spotkań ze śpiewaczkami z polskich, ukraińskich, białoruskich i rosyjskich wsi, stanowią punkt wyjścia do opowieści z życia Maniuchy.
Maniucha śpiewa chórem. To tradycyjny chór bliżej nieokreślonego plemienia. Z pogranicza Ukrainy, Białorusi, Rosji. A może wcale nie? Wyraźnie czuć tutaj taneczne rytmy trójkowe Mazowsza (mazurka, szopenowskiego kujawiaka), a muzyka dryfuje w wielu kierunkach naraz: Graceland Paula Simona i polifonii południowej Afryki, Meredith Monk, Sister Nancy, albańskiej isopolifonii, transowego tamburynu Velvet Underground, songów Patti Smith, czy to w rewiry ambitnej elektroniki i indie pop. Maniucha przemawia w imieniu nie tylko własnym, ale i tego plemienia właśnie.
Bikont na nowo opowiada stare, uniwersalne historie tworząc współczesne ludowe pieśni o losie. Mówi o marzeniach, macierzyństwie, samotności. Rozlicza mroczne historie ze szkolnych korytarzy i pokazuje osobistą perspektywę na wojnę za wschodnią granicą. Album ukazał się 30 października 2024 nakładem Requiem Records.
Maniucha Bikont | ur. 1986
wokalistka, muzyczka, performerka
Praktykuje muzykę tradycyjną, improwizowaną, nowoczesną i autorską, gra na tubie. Komponuje piosenki, tworzy i wykonuje muzykę do filmów i przedstawień teatralnych. Prowadziła muzyczne badania terenowe w Polsce, Ukrainie, Białorusi i Rosji. Doktorka nauk humanistycznych. W październiku 2024 ukazała się jej solowa płyta Porządki – drugi autorski album po Oj borom borom (2017).
Maniucha wykonuje własne piosenki, improwizuje oraz współtworzy zespoły: Maniucha i Ksawery, Trio Marzenie, Tęgie Chłopy, Dom, Dziczka, Niewte. Współpracuje z takimi twórcami i zespołami jak Mats Gustafsson, Marek Pospieszalski, Assaf Talmudi, Jan Duszyński, Tomasz Januchta, Marcin Wicha, Anna Smolar, Seigo Matsunaga & Miwa Yonashiro, Eyal Talmudi & Malox, Bastarda Trio, Bartek Weber, Prusinowski Kompania, Lautari czy Radical Polish Ansambl.
Koncertowała w Europie, Azji i Ameryce. Dwukrotnie reprezentowała Polskę na targach muzyki świata WOMEX. Występowała na międzynarodowych festiwalach zarówno w Polsce (Sacrum Profanum, Avant Art, Festiwal Kultury Żydowskiej, KODY, Ethnoport i in.), jak i za granicą (m.in. Int’l Sori Festival Jeonju / Korea Południowa, Jazztopad / Nowy Jork, SZIGET Festival / Budapeszt, Jazzdor / Strasbourg).
Laureatka nagród Polskiego Radia w konkursach Nowa Tradycja i Folkowy Fonogram Roku.
Porządki gramy w składzie:
Maniucha Bikont – śpiew, baraban, perkusjonalia
Szczepan Pospieszalski – trąbka, syntezator, syntezator, śpiew
Assaf Talmudi – akordeon, syntezator, pianino, śpiew
Ksawery Wójciński – kontrabas, śpiew

ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej