Po co nam Herstorie w instytucjach
debata z udziałem dyrektorki Mazowieckiego Instytutu Kultury Magdaleny Ulejczyk (prowadząca), Agnieszki Jankowiak-Maik: wiceprezeski fundacji Muzeum Historii Kobiet, dr Marianny Otmianowskiej: dyrektorki Muzeum Łazienki Królewskie, Barbary Gołębiowskiej: dyrektorki Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Joanny Cichockiej-Guli: dyrektorki sopockiego Goyki 3 Art Inkubatora
1 czerwca (niedziela), 18:00
Sala Elektorska, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
wstęp wolny
dostępność: pętla indukcyjna, tłumaczenie na PJM

Joanna Cichocka-Gula
Producentka filmowa i telewizyjna, scenarzystka i reżyserka 15 filmów dokumentalnych, redaktorka 20 spektakli Teatru TV. Współautorka telewizyjnych magazynów kulturalnych (Brulion Kulturalny).Ukończyła Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (1981-1985). Uczestniczka strajków studenckich na Uniwersytecie Śląskim w 1981 roku. W latach 1985-1988 zatrudniona w Studio Filmowym im. K. Irzykowskiego w Warszawie w pionie producenckim.W latach 1988-2010 dziennikarka, producentka, reżyserka filmów dokumentalnych oraz redaktorka spektakli Teatru TV. Producentka i redaktorka relacji z festiwali Dwa Teatry, Camerimage, Festiwal Polskich Filmów fabularnych w Gdyni. W latach 2011-2019 v-ce prezydentka Sopotu odpowiedzialna za kulturę, edukację, sprawy społeczne. Pomysłodawczyni i koordynatorka Festiwalu Sztuki w Przestrzeni ARTLOOP. Pomysłodawczyni i przez 13 lat dyrektorka festiwalu Literacki Sopot (nagrodzony dwukrotnie nagrodą GW Sztorm Roku za najlepsze wydarzenie kulturalne roku, wybrany przez czytelników najważniejszym wydarzeniem kulturalnym 30-lecia w Sopocie, wyróżniony europejskim znakiem jakości EFFE dla najlepszych europejskich festiwali).Autorka koncepcji nowej instytucji kultury Goyki 3 Art. Inkubator w Sopocie, twórczyni założeń programowych oraz organizacyjnych Artinkubatora. Dyrektorka Instytucji. Nagrodzona Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmów o sztuce w Montrealu za film pt. „Sven Nykvist’’.Nagrodzona nagrodą Akademii Telewizyjnej tzw. telewizyjnym Oscarem za film dokumentalny pt. „Dom przy Torze’’. Nagrodzona nagrodą Prezesa TVP Jana Dworaka za twórczość telewizyjna oraz zachowanie standardów etycznych. Nagrodzona nagrodą GW Sztorm Roku, w kategorii film i multimedia, za film dokumentalny pt. „Faktoria Story”.Stypendystka rządu francuskiego, odbyła staże zawodowe w telewizji TF1, Antenne2, FR3.Zatrudniona przez okres roku w telewizji ARTE. Odbyła staż realizatora telewizyjnego w BBC. Wykładowczyni na kierunku Zarzadzanie Instytucjami Artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim.

Dr Marianna Otmianowska
Jest historyczką sztuki i pedagożką, doktorat obroniła w dyscyplinie nauk socjologicznych. Działa jako muzealniczka, edukatorka, badaczka, wykładowczyni akademickia, moderatorka design thinking.
Należy do prezydium ICOM Polska oraz do Stowarzyszenia Historyków Sztuki; związana jest również z Forum Edukatorów Muzealnych. W latach 2016-2018 była dyrektorem Narodowego Archiwum Cyfrowego, zaś w latach 2013-2016 kierownikiem Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Z Muzeum Łazienki Królewskie związana jest od 2018 r. jako zastępczyni dyrektora ds. konserwatorskich, koordynując projekty z zakresu konserwacji zabytków, historycznych ogrodów oraz inwestycji. Od grudnia 2022 r. pełniła obowiązki dyrektora Muzeum, a w październiku 2023 r. została powołana na to stanowisko na pięcioletnią kadencję.

Agnieszka Jankowiak-Maik
Nauczycielka i influencerka (Babka od histy), laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, Medalu Wolności Słowa, tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021.
W 2021 roku znalazła się na liście „50 Śmiałych” Wysokich Obcasów za sprzeciw wobec reformy edukacji. Liderka programu „Mobilny historyk” i “Mobilny Wosowiec” Wydawnictwa Operon, prowadząca kursy i szkolenia dla nauczycielek/li, autorka programów zajęć antydyskryminacyjnych. Była redaktorka naczelna portali historycznych CiekawostkiHistoryczne.pl i TwojaHistoria.pl, autorka książki “Historia, której nie było”.
Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii. Organizatorka i współorganizatorka licznych akcji społecznych (m.in. Narada Obywatelska o Edukacji, Powtórka w parku, Debata w Teatrze). Członkini think-tanków edukacyjnych – Sieć Organizacji Społecznych “Edukacja” oraz Instytutu Strategie 2050.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej