Artystka choć ma uznanie dla ładu geometrii, pozwala, by w pracach zaistniał uporządkowany chaos i nieskrępowana gra cienkich jak włos kresek.
Maria Łuszczkiewicz-Jastrzębska Rysunek
17 stycznia – 16 lutego 2024 r. | Galeria Test
wernisaż: 17 stycznia (śr) 19:00
wstęp wolny
Na wystawie Rysunek – pierwszej po remoncie Galerii Test – zobaczymy dzieła bardzo różnorodne, ukazujące otwartość na wszelkie zabiegi rysunkowe i intrygujące znaki z otoczenia. Prace plasują się między porządkiem, statyką, zwięzłością i ścieśnieniem form, a symfonią i wielogłosem kresek, linii, kształtów, plam i różnych śladów przypominających te z najpopularniejszych technik graficznych.
Artystka buduje i wyraża swój abstrakcyjny świat poprzez balansowanie między systemowym porządkowaniem formy i światłocienia, a koronkową pracą stwarzania organicznej, rozwibrowanej i niepowtarzalnej materii. Artystka ceni dyscyplinę działania oraz eliminację zbędnych elementów. Choć ma uznanie dla ładu geometrii, pozwala, by w pracach zaistniał uporządkowany chaos i nieskrępowana gra cienkich jak włos kresek. Prace artystki oscylują pomiędzy pierwotnie wyszlifowaną precyzją grafiki warsztatowej, a ekspresją niesfornej formy wyrosłej z wyobraźni, obserwacji, bogactwa własnego wnętrza.
Ceni dyscyplinę działania oraz eliminację zbędnych elementów.
Maria Łuszczkiewicz-Jastrzębska
Urodziła się w 1929 r. w Warszawie. Studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obroniła w 1954 r. na Wydziale Grafiki w pracowni prof. T. Kulisiewicza. Będąc komisarzem Współczesnej Grafiki Polskiej, organizowała wystawy za granicą: w Algierze (1966), Tunisie (1968) i Luksemburgu (1973). Przez 10 lat, jako członek Komisji Rzeczoznawców, brała udział w jej obradach w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu konkursów graficznych, a także: Złotego Medalu na II Międzynarodowym Biennale Grafiki we Florencji (1970), nagrody Ministra Kultury i Sztuki na V Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki w Poznaniu (1971), nagrody i medalu na Ogólnopolskiej Wystawie w Sopocie (1981), nagrody specjalnej na II Międzynarodowym Festiwalu Grafiki w Menton we Francji (1989).
koordynatorka: Anna Hlebowicz a.hlebowicz@mik.waw.pl
W GALERIACH MIK
-
- Festiwal Sztuk Wizualnych. RELACJE 2024, Galeria XX1, 16.02 – 29.03
- PRACOWNIA Z BALKONEM. Wystawa malarstwa III Pracowni Interdyscyplinarnej prof. Bogusława Bachorczyka ASP i dr Radosława Szlęzaka, Galeria Elektor, 08.02 – 04.04
- Martyna Baranowicz „Dziewczynka”, Galeria Foksal, 09.02 – 16.03
- Włodzimierz Dawidowicz „Przestrzenie malarskie”, Galeria Test, 21.02 – 21.03
- „PORTRET ARTYSTY: Paweł Susid” – film odkrywający podejście do sztuki, inspiracje i proces twórczy
- Jan Gostyński „Nie-Ludzie” – kompozycja przestrzenna (przed budynkiem MIK)
- Odwiedź nasze galerie sztuki, a otrzymasz zniżkę na spektakl lub koncert
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej