Pierwsze spotkanie z cyklu na temat kultury dostępności.
Sound of metal
Pokaz filmu i dyskusja o kulturze Głuchych
26 stycznia 2023 r. (czw) 18:00
Czas trwania 2:45
Wstęp wolny – obowiązkowe wejściówki
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt on-line przez wideotłumacza
Link do napisów na żywo w czasie dyskusji
Projekcja
Film „Sound of metal” (2019) to poruszająca, pełna emocji opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. Ruben (Riz Ahmed) jest pełnym pasji perkusistą, a Lu (Olivia Cooke) przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. Ruben trafia do ośrodka dla Głuchych, który prowadzi ekscentryczny i głuchy weteran Joe (Paul Raci). W świecie ciszy i pod twardą oraz czujną opieką Joego Ruben musi skonfrontować się ze samym sobą w znacznie uczciwszy sposób niż do tej pory.Film zdobył statuetki Oscara za dźwięk oraz montaż.
- Reżyseria: Darius Marder
- Scenariusz: Abraham Marder, Darius Marder
- W rolach głównych: Riz Ahmed, Olivia Cooke, Paul Raci, Lauren Ridloff
Dyskusja o kulturze Głuchych
W dyskusji wezmą udział Głusi – osoby, które utożsamiają się ze społecznością Głuchych i jej kulturą. Poprowadzi ją Tomek Grabowski, artysta od wielu lat współpracujący z Mazowieckim Instytutem Kultury jako grafik. Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni Daniel Kotowski, artysta wizualny, poruszający w swoich pracach tematykę komunikacji społecznej i polityki społecznej, Bartosz Marganiec aktywista, od 2021 roku przedstawiciel Instytutu Spraw Głuchych powołany na członka Polskiej Rady Języka Migowego przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Klaudia Wysiadecka, studentka ASP, autorka książki „Maluj migiem!”.Zarówno prowadzący jak i zaproszeni Goście dyskusji utożsamiają się z kulturą Głuchych, posiadają urządzenia wspomagające komunikację (aparat słuchowy, implant ślimakowy), a ich działalność dotyczy kultury Głuchych. Podczas dyskusji poruszą problematykę relacji kultury Głuchych i cyborgizacji głuchoty oraz zastanowią się nad tym, co stanowi zagrożenie dla kultury Głuchych.
Bartosz Marganiec – aktywista na rzecz Głuchych w Polsce, bohater głośnej książki Anny Goc „Głusza” (wyd. Dowody na Istnienie, 2021)
Klaudia Wysiadecka – niesłysząca graficzka oraz autorka filmów animowanych: „Family Dog” oraz „Blue 52″, który zdobył uznanie publiczności. Studentka oraz absolwentka Wydziału Projektowego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Autorka i ilustratorka publikacji dla dzieci „Maluj Migiem!”, jej autorskie teksty znalazły się również w publikacji „Głusza”. Prowadzi warsztaty z języka migowego dla dzieci i rodzin w Muzeum Śląskim.
Daniel Kotowski – artysta wizualny, absolwent ASP w Warszawie (2018). Zajmuje się sztuką instalacji, fotografią i projektowaniem, tworzy obiekty i filmy wideo. Interesują go zagadnienia biowładzy, komunikacja międzyludzka oraz polityka społeczna. W Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki prowadzi stały cykl spotkań Zachęta miga!. Prowadzi też warsztaty dla dzieci i dorosłych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W tym roku wyreżyserował spektakl „Rytuał miłosny” w Komunie Warszawa, w którym opowiada jak wygląda komunikacja w rodzinie pomiędzy głuchym dzieckiem, a słyszącymi rodzicami.O sobie pisze: Jestem wyznacznikiem niekompletności, niezgodnym z normą, bo jestem Głuchy i nie posługuję się mową. Opowiadając o niekompletności i kompletności w wymiarze egzystencjalnym, analizuję ich potencjał. Rozważam możliwość spełnienia oczekiwania kompletności albo wyrażam protest przeciwko niemu. Szukam granicy ambiwalencji. Moja praktyka artystyczna jest punktem wyjścia do refleksji o sposobach istnienia. Opiera się na badaniach, w których wykorzystuję historie niekompletnych i kompletnych. Obserwuję ich doświadczenia oraz ich relacje międzyludzkie. Sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez inne jednostki. (…)
Tomasz Grabowski – grafik, artysta multimedialny, twórca projektu „Portrety Głuchych/Deaf Portraits” – pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendysta programu Socrates Erasmus na uczelni artystycznej École Supérieure Estienne des Arts et Industries Graphiques w Paryżu. Współzałożyciel Grupy Artystów Głuchych. W swojej twórczości artystycznej eksploruje temat Kultury Głuchych oraz dyskryminacji osób Głuchych i kieruje się ideą dialogu międzykulturowego oraz kształtowania świadomości społecznej w zakresie zrozumienia i poszanowania praw człowieka.
W ubiegłym roku został zaproszony do udziału w wystawie „Głusza” w Muzeum Śląskim w Katowicach – pierwszej w Polsce i Europie wystawie poświęconej tematyce sztuki, kultury i komunikacji Głuchych.
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Kultury bez Barier
Koordynator: Julia Bellon (MIK) j.bellon@mik.waw.pl tel. 728 595 060.
Zobacz: Foto relacja ze spotkania
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej