Monodram na jedną performerkę i perkusję na żywo. Dzieło wskrzesi klimat dawnej Warszawy, jej ówczesny styl, kulturę i repertuar, ale też pokaże wielość realizowanych przez Lodę Halamę estetyk tanecznych.
HI-HAT LODA HALAMA
29 lutego 2024 r. (czw) 19:00 | SZTUKA NOWA X MIK
czas trwania: 60 min
Bilety: 30/50 zł
Hi-Hat Loda Halama pod względem formalnym jest instalacją‐monodramem na jedną performerkę i perkusję na żywo, opartym na analizie procesu dojrzewania Lody Halamy do miana artystki totalnej. Dzieło wskrzesi klimat dawnej Warszawy, jej ówczesny styl, kulturę i repertuar, ale też pokaże wielość realizowanych przez Lodę Halamę estetyk tanecznych, kamienie milowe jej kariery, a także promowany przez nią dorobek pozaeuropejskich kultur.
Dominika Jarosz i Hubert Zemler – wszechstronna performerka i wybitny perkusista wystąpią na jednej scenie w spektaklu będącym wariacją na temat twórczości Lody Halamy – artystki, która swoim talentem podbiła artystyczną Warszawę okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Hi-hat Halama to rewia na aktorkę i rytm. Minimalizm w spojrzeniu na biografię Lody przenika się z rozmachem rewii – gatunku nieistniejącego dziś w dawnym formacie. To dekonstrukcja i poszukiwanie nowego języka. To performatywne przetwarzanie tradycji. To artystyczny hologram, impresja utrwalonej pamięci po Halamie.
Pomysł na spektakl wziął się z osobistej fascynacji Dominiki Jarosz postacią wybitnej tancerki. Formuła spektaklu łączy to, co w ekspresji ruchowej artystyczne, z tym, co lżejsze i służące rozrywce. Twórcy łączą wymagającą choreografię z estetyką jazzową i piosenką popularną uprawianą przez Halamę (A ja mam nogi, Lim-pam-pom). W twórczości Lody Halamy ważną rolę odgrywały inspiracje wieloma kulturami, z których czerpała przekładając je na własny język artystyczny. Spopularyzowała w ówczesnej Warszawie tańce latynoamerykańskie, japońskie, kaukaskie i wiele innych. Charyzmatyczna Halama otaczając się artystyczną śmietanką Warszawy, współtworzyła ducha kulturalnej stolicy tamtych czasów. Życie artystki było podporządkowane nieustannemu procesowi rozwoju artystycznego, przełamującego bariery kulturowe i szukającego nowych synkretycznych jakości.
Pod wieloma względami biografia Halamy przypomina wyzwanie, jakie podejmuje performer(-ka) podążając w swych impresjach za wewnętrznym głosem i występując wobec zagadnienia, z którym szczególnie rezonuje. Świat przedstawiony spektaklu został powołany do życia za sprawą ucieleśnionych fantazmatów i ekspresji artystycznych twórców spektaklu.
W twórczości Lody Halamy ważną rolę odgrywały inspiracje wieloma kulturami. Spopularyzowała w ówczesnej Warszawie tańce latynoamerykańskie, japońskie, kaukaskie i wiele innych.
Twórcy
- Wykonanie – Dominika Jarosz
- Muzyka i perkusja – Hubert Zemler
- Reżyseria – Dawid Żakowski
- Dramaturgia – Patrycja Babicka
- Choreografia – Daniela Komędera-Miśkiewicz
- Kostiumy – Jagoda Komorowska
- Współpraca kostiumograficzna – Atelier Konrad Bikowski
- Reżyseria światła – Tadeusz Perkowski
- Produkcja – Iwa Ostrowska
Dominika Jarosz – performerka, wokalistka, tancerka i aktorka. Ukończyła szkołę muzyczną I. stopnia w klasie fletu poprzecznego. Absolwentka wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Posiada ogromne doświadczenie w zakresie teatru fizycznego, improwizacji, śpiewu solowego i chóralnego.
Hubert Zemler – perkusista, kompozytor i improwizator swobodnie przemieszczający się pomiędzy muzycznymi kategoriami. Ceniony interpretator muzyki nowej, perkusista jazzowy, autor albumów solowych z pogranicza awangardy, elektroniki i muzyki etnicznej oraz twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i animacji. Aktywny członek warszawskiej sceny muzyki niezależnej skupionej wokół stowarzyszenia LADO ABC. Współtworzy zespoły Melatony, Magneto, Opla (z Piotrm Bukowskim), CEL (duet z Felixem Kubinem). Współpracuje również z zespołem muzyki współczesnej „Hashtag Ensemble” oraz grupą Mitch & Mitch.
- organizatorzy: Sztuka Nowa, Mazowiecki Instytut Kultury, m.st. Warszawa
- dofinansowanie: m.st. Warszawa
Koordynatorka z MIK: Magdalena Chabros m.chabros@mik.waw.pl
NA SCENIE MIK
-
- SZTUKA NOWA X MIK: HI-HAT LODA HALAMA, 29.02
- SCENA MŁODEGO WIDZA: Straszka pospolita, 03.03
- HRABAL na ELEKTORALNEJ: Wieczór Europy Środkowej: Kundera – Hrabal, 07.03
- SOLO INACZEJ: W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej, 23.03
- 47. Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka 2024
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej