Otwieramy dla publiczności nasze galerie sztuki
Od 5 lutego otwieramy galerie sztuki dla publiczności. Galerie będą dostępne dla zwiedzających z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa, w ścisłym reżimie sanitarnym.
Galeria XX1
Galeria XX1 zaprasza do obejrzenia instalacji performatywnej Ewy Bloom-Kwiatkowskiej, zatytułowanej Bestiariusz/Dark fantasy. To mroczna i metaforyczna fantazja, łącząca elementy inscenizacji teatralnej, epizody filmowej narracji z formułą wystawy sklepowej – eleganckiego, choć nietypowego butiku. Mroczny klimat sączy się także z prezentowanego w witrynie wystawy wideo performansu Ewy Bloom-Kwiatkowskiej. Artystka wnika w tym działaniu w element kultowego horroru The Ring, którego istotnym rekwizytem jest kaseta VHS zawierająca sekwencję przerażających obrazów przedstawiających cierpienia zwierząt powodowane przez ludzi. Dzięki dużym panoramicznym oknom galerii XX1 wystawa jest dostępna dla widzów także bez potrzeby wchodzenia do jej wnętrza. Wystawę można oglądać do 26 lutego 2021 r.
Galeria XX1, al. Jana Pawła II 36, www.galeriaxx1.pl, facebook.com/Galeria-XX1
Galeria Test
Galeria Test zaprasza na wystawę Aleksandry Mazurkiewicz Język formy. Rzeźba, medalierstwo, mała forma rzeźbiarska. Wystawa stanowi podsumowanie dorobku artystycznego czterech lat pracy twórczej artystki. Jest ona zarazem pokazem doktorskim rzeźb, medali oraz małych form rzeźbiarskich. Ideę całej ekspozycji cechuje próba definicji pojęcia jakim jest dla artysty rzeźbiarza „Język formy”, będący jednym z narzędzi kreacji twórczej oraz wypowiedzi artystycznej. Istotą przedstawionych na wystawie prac jest między innymi pokazanie jak bardzo ważny jest w dziele sztuki wybór techniki oraz materiału, które bezpośrednio wpływają na język formy kreowanego przez twórcę dzieła. Jak również podkreślenie różnic języka formy w małej i dużej skali rzeźbiarskiego obiektu. Otwarcie wystawy 24 lutego 2021 r. o godz. 19:00.
Galeria Test, ul. Marszałkowska 34/50, www.galeriatest.pl
Galeria Foksal
Galeria Foksal 5 lutego otwiera wystawę Tablice Pawła Książka. Twórczość Pawła Książka cechuje badanie relacji między sztukami plastycznymi a innymi mediami, najczęściej na zasadzie nieoczywistych i zaskakujących zestawień. Tablice nawiązują w swej formie do poglądowych tablic, encyklopedycznej faktografii rodem ze słowników i podręczników z XVII i XVIII wieku. Przedstawiają epizodyczne historie, a na ich podstawie zaskakujące i odkrywcze powiązania nie tylko między jednostkowymi zdarzeniami, biografiami artystów, filmowców i muzyków, ale też między charakterystyką nurtów awangardy (abstrakcjonizmem, konstruktywizmem, surrealizmem), historią filmu i fotografii, między nauką, filozofią i antropologią, a w warstwie formalnej między kształtami, kolorami, liniami szkiców i partytur. Na wystawę składa się wybór 25 prac z cyklu Tablice. Towarzyszy jej artbook wydany w limitowanym nakładzie, opracowany graficznie przez Pawła Książka z tekstami Przemysława Strożka, który stanowić może przewodnik po wystawie. Zawiera Notatki spisane przez historyka sztuki, które są interpretacją zdarzeń i zjawisk analizowanych przez artystę na wystawionych w galerii Tablicach. Wystawa dostępna jest od 5 lutego do 26 marca 2021 r.
Nowe godziny otwarcia galerii: poniedziałek – środa, piątek 12 – 17, czwartek 12 – 19.
Do odwołania niedostępne pozostają dokumentacja archiwalna oraz księgozbiór Galerii Foksal.
Galeria Foksal, ul. Foksal 1/4, www.galeriafoksal.pl
Galeria Elektor
Galeria Elektor zaprasza na wystawę Krzysztofa Ćwiertniewskiego Neoformy. Artysta o swojej twórczości mówi: Neoformy to mój komunikator ze światem. Świecący, zamknięty w szklanej przestrzeni gaz tworzy niezwykłe przestrzenne obrazy wydzierając się poza swoją formę poprzez kolorową łunę, która przekracza granice szklanych rurek. Ten zatrzymany w szkle oddech artysty jest jak migawka u Cartier Besona. Fotograficzne „rysowanie światłem” nabiera tu, w szklanej rzeźbie zupełnie nowego znaczenia. Rzeźbienie światłem zaczyna się od pomysłu, iskry emocji, następnie płynne szkło zastyga w określony kształt – można powiedzieć, że moment, kiedy myśl zyskuje kształt to chwila, kiedy zatrzymujemy czas.
Zapraszamy od 15 lutego do 5 marca 2021 r. w godz. 12:00 – 17:00. Galeria Elektor, ul. Elektoralna 12.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej