Usługa języka migowego

Tytuł nawiązuje do piosenki Dancing with Tears in My Eyes, przeboju lat 80. zespołu Ultravox, gdzie taniec przedstawiony jest jako sposób na oderwanie się od myślenia o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie.

reprodukcja pracy - intarsja polimerowa przedstawiająca abstrakcyjną formę w kolorystyce brązowej
reprodukcja pracy - intarsja polimerowa przedstawiająca abstrakcyjną formę w kolorystyce brązu i zieleni

Szymon Szewczyk Łzy w moich oczach
25 czerwca – 20 sierpnia 2022 r. | Galeria Foksal
Otwarcie wystawy: 25 czerwca (sob) 20:00
Wstęp wolny

Na wystawie Szymon Szewczyk zaprezentuje zespół obiektów zrealizowanych w technice intarsji z masy polimerowej, którą stosuje w swojej praktyce artystycznej od wielu lat.

Istotny jest tu rozdźwięk między radosną czynnością, jaką jest taniec, a przeszywającym niepokojem nadchodzącego końca.

Intarsje przedstawiać będą tańczące postacie, ciała w ruchu, bardziej lub mniej uproszczone, których figury przywodzić mogą na myśl religijne bądź szamańskie rytuały. Formalnie artysta będzie czerpać z motywów znanych z historii ikonografii, lecz nie będzie tu bezpośrednich i jednoznacznych odniesień do żadnego z nich, a jedynie wykorzystywać będzie pewne konwencje, tworząc tym samym bezczasowe obiekty podszywające się pod zbiory muzealne.

Otwarciu towarzyszyć będzie dj set w wykonaniu Łukasza Dziedzica.

Tytuł wystawy nawiązuje do znanego przeboju lat 80., piosenki „Dancing with Tears in My Eyes” (Tańcząc ze łzami w oczach) brytyjskiego zespołu Ultravox, gdzie taniec przedstawiony jest jako sposób na oderwanie się od myślenia o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie. Istotny jest tu rozdźwięk między radosną czynnością, jaką jest taniec, a przeszywającym niepokojem nadchodzącego końca. W pracy tej Szymon Szewczyk nawiązuje także do tradycji współczesnych protestów czy demonstracji przybierających formę ulicznych ravewów. W ten sposób artysta próbuje dokonać pewnego rodzaju synergii dawnych przedstawień ludzkiego ciała ze współczesną, kulturową siłą oddziaływania tańca.

Otwarciu towarzyszyć będzie dj set „Ja tańczę!” w wykonaniu Łukasza Dziedzica. Artysta zaprasza nas w transową podróż inspirowaną taneczną energią i pulsującym rytmem Afryki, Amazonii i nie tylko: „Będziemy tańczyć na afrykańskiej pustyni i w brazylijskiej dżungli, zajrzymy do mrocznych klubów Berlina, sprawdzimy, co z nami zrobi koreański rap oraz jak się bawić na arabskim weselu. Rytm, energia, taniec, życie!”.

Szymon Szewczyk

Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, tymczasowość, tanie materiały, DIY, nadmiar informacji, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, śmieci, imitacje, zakłócenia, błędy, zmyślone rytuały, oswojona egzotyka, wątpliwość w uporządkowaną wiedzę o świecie.

Łukasz Dziedzic

Artysta audiowizualny, kurator sztuki, producent wystaw, malarz. Na koncie ma szereg wydawnictw dla BDTA, albumy dla Mik Musik i Galerii Szarej. Koncertował z różnymi projektami m.in. na festiwalach Unsound w Krakowie, Tauron Nowa Muzyka i Ars Cameralis w Katowicach, Supermarket Art Fair w Sztokholmie czy Art Me etings w Kijowie. Poza przedsięwzięciami dźwiękowymi, wiele lat współprowadził Galerię Szarą, obecnie coraz częściej maluje kolorowe obrazy.

Kuratorka: Katarzyna Krysiak k.krysiak@mik.waw.pl

fotografia: mężczyzna przy konsolecie sprzętu nagłaśniającego

DJ Łukasz Dziedzic Fot. AlterEcho

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl