Projekt multisensoryczny towarzyszący 66. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”
Krzysztof Topolski Pło
wystawa: 12 września – 6 października 2023
wernisaż 12 września (WT), 18:00-21:00 | 18.00 – koncert
Pętla indukcyjna, Tłumaczenie na PJM
wstęp wolny
GALERIE BEZ BARIER
6 października, 18:00 – po wystawie oprowadza Jagoda Cerkiewnik; finisaż ekspozycji
Wydarzenie w polskim języku migowym w tłumaczeniem na foniczny organizowane w ramach projektu Galerie Bez Barier.
Wystawa Krzysztofa Topolskiego pt. Pło to projekt multisensoryczny choć w swojej istocie odnosi się do dźwięku i to on stanowi główny materiał. Możesz go zobaczyć, możesz go dotknąć, poczuć w powietrzu. I choć opowieść rozpoczyna się nad jeziorem „Suchar VI” to skończy się tam, gdzie zabierze Cię twoja wyobraźnia…
„Pło to kożuch roślin torfowiskowych występujący na wodzie w formie zarastającego brzegu lub rodzaj pływającej wyspy, powstałej w wyniku odrywania się mszarów torfowcowych porastających brzegi jeziora. Stanowi etap zarastania zbiornika wodnego, tworząc trzęsawisko. Zwykle ma charakter torfowiska przejściowego.
Pło otacza zbiornik wodny, czasem pokrywając go całkowicie tak, że woda tworzy pod nim soczewkę.” [źródło: Wikipedia, hasło: Pło]
Przestrzeń wystawy stanie się kompozycją przestrzenno-muzyczną, jako rodzaj namysłu nad wibracją i taktylnością dźwięku. Zaprezentowane zostaną prace audiowizualne oraz instalacje dźwiękowe, które tworzą wspólnie zbiór połączonych elementów budując specjalne audio-wizualne otoczenie. Uczestnictwo w wystawie polega na głębokim słuchaniu oraz słuchaniu ciałem. Ważnymi elementami są nagrania terenowe oraz dźwięki elektroniczne, istotne miejsce także zajmuje akustyczna ekologia oraz krajobraz akustyczny.
Współpraca merytoryczna i produkcja: Eliza Nadulska, Milena Stryjewska
Dostępność:
tłumaczenie na PJM wernisażu,
audiodeskrypcja wystawy,
pętla indukcyjna podczas wernisażu,
oprowadzania w wyznaczonych terminach przez Głuche Edukatorki.
GALERIA XX1
al. Jana Pawła II 36
Galeria XX1 mieści się w byłej pracowni rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Nastawiona jest na nowatorskie dokonania współczesnych artystów z Polski i zagranicy. Jest otwarta na eksperyment i poszukiwania formalne w sztuce.