16 listopada, Płońsk | Jurassic Gypsy Quartet – Swing Club na Mazowszu
Zapraszamy na muzyczny spektakl z „dramaturgią”, którą tworzą emocje cygańskiego swingu anouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką.
Jurassic Gypsy Quartet – Swing Club na Mazowszu
16 listopada 2020 r. (pn) | Płoński, Miejskie Centrum Kultury
Bilety 10 zł
Wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu
Wykonawcy
JURASSIC GYPSY QUARTET
- Jakub Mietła – akordeon
- Sebastian Ruciński – gitara
- Tomasz „Lufcik” Wójcik – gitara
- Piotr Górka – kontrabas
Jurassic Gypsy Quartet
Jurassic Gypsy Quartet to grupa przyjaciół współpracujących ze sobą w różnych projektach muzycznych u boku gwiazd polskiej estrady. W mistrzowskiej grze zespołu mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych.
Na obszerny repertuar JURASSIC GYPSY QUARTET składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta, Stephana Grappelli’ego, Richarda Galliano ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.
Jakub Mietła – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie wykładowca klasy akordeonu w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat wielu międzynarodowych konkursów i festiwali. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2001/2002 oraz fundacji im. Hugo Kołłątaja. Od 2000 r. jest członkiem trio akordeonowego Ars Harmonica, z którym koncertuje w całej Europie. Jako solista, poza koncertami w kraju, ma za sobą koncerty w Niemczech, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Włoszech i USA. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. Halinką Młynkową, Renatą Przemyk, Andrzejem Sikorowskim, Krzysztofem Kilijańskim, Jackiem Królikiem. Od 2006 r. jest także członkiem zespołów Que Passa oraz Sokół Orkestar. Brał udział w projektach polskich oraz zagranicznych grup world music: Jazzmates, Tołhaje (Folkowy fonogram roku 2001), Halina Młynkowa, The Globetrotters, Kreszendo, THE SHIN, Amine & Hamza, Fertile Paradoxes. Artysta ma na swoim koncie także współpracę z kompozytorami muzyki filmowej, takimi jak Zbigniew Preisner, Bartosz Chajdecki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Łukasz Targosz. Ceniony muzyk sesyjny.
Sebastian Ruciński – gitarzysta, kompozytor i wykładowca w Małej Akademii Gitary w Myszkowie. Ma na swoim koncie sporo nagranych płyt, zarówno jako muzyk sesyjny oraz jako autor muzyki lub aranżacji. Współpracował z wieloma uznanymi artystami, m.in. Kasią Kowalską, Zbigniewem Wodeckim, Robertem Janowskim, Lorą Szafran, Kasią Moś, Kubą Sienkiewiczem, Andrzejem Poniedzielskim. Na stałe występuje w zespołach Elżbiety Adamiak, Piotra Rubika, Fragua i w pełni autorskim jazzowym PKS Trio. W Jurassic Gypsy Quartet realizuje swoje marzenie, jakim było granie i zgłębianie tajników gypsy swingu. Ten gatunek pokochał, będąc jeszcze na studiach w Katowickiem Akademii Muzycznej. To właśnie gitarowy dorobek romsko-francuskich wirtuozów był tematem jego pracy magisterskiej.
Tomek „Lufcik” Wójcik – gitarzysta, basista, kompozytor, nauczyciel. Studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach były dla niego ogromną skarbnicą wiedzy, wzorców oraz upodobań muzycznych. W brzmieniu jego gitary i sposobie gry można odnaleźć inspiracje zaczerpnięte od takich muzyków, jak Django Reindhardt, Angelo Debarre, Bireli Lagrene, Stochello Rosenberg, Joe Satriani, Steve Vai, Pat Metheny, Jim Hall, Joe Pass, którzy istotnie wpłynęli na rozwój jego własnego stylu. Od 2006 roku, wraz z Sebastianem Rucińskim, szkoli młodych gitarzystów w założonej przez siebie Małej Akademii Gitary w Myszkowie.
Piotr Górka – kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Elżbietą Adamiak, Sonią Bohosiewicz, Lorą Szafran, Robertem Janowskim, Andrzejem Poniedzielskim, Jerzym Filarem oraz z wieloma znanymi zespołami, m.in. Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet, Siostry Matkowskie, Five O’Clock Orchestra. Jako kontrabasista, związany jest również z Teatrem Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu i Teatrem Powszechnym w Łodzi. Występował na prestiżowych festiwalach w wielu krajach, m.in. w Kanadzie, Argentynie, Chinach, Niemczech, Francji, Hiszpanii. Oprócz działalności muzycznej zajmuje się również managementem gwiazd polskiej estrady.
O Swing Clubie na Mazowszu
W 2020 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje piątą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie, nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już ósmy rok cyklu spotkań muzycznych – Swing Club, w ramach którego odbyło się już blisko 100 koncertów i wystąpiło ponad 500 wykonawców. Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie – od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych. Miejskie Centrum Kultury w Płońsku należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji projektu Swing Club na Mazowszu.
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Współorganizator: Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
Współfinansujący: Związek Artystów Wykonawców STOART
Koordynator: Piotr Mazur p.mazur@mik.waw.pl tel. 22 586 42 35
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej