Projekt IN-OUT jest rozwinięciem wcześniejszego wydarzenia realizowanego w Mazowieckim Instytucie Kultury. Prace Marii Michoń ukazują najważniejsze synagogi warszawskie, które zniknęły z mapy miasta w trakcie wojny lub niedługo po jej zakończeniu.
Maria Michoń In-Out
Wystawa. Oprowadzanie. Rozmowa
Ekspozycja: 16-25 maja 2023 r. | Czytelnia Elektra
Oprowadzenie: 16 maja (wt) 18:00
Wstęp wolny w godzinach dostępności Czytelni Elektra: pon-pt/12:00-19:00
Program 16.05
- Oprowadzenie po wystawie – Hanka Warszawianka
- Rozmowa z Marią Michoń – Beata Chomątowska
Autorka wystawy o swoim projekcie artystycznym pisze:
W Warszawie po wojnie pozostała wielka pustka. Pustka po ludziach i zniszczonych budynkach.
Jak bardzo bolesna była historia mojego miasta zrozumiałam, gdy natknęłam się na spis z 1926 roku, który znajdował się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Według wspomnianego dokumentu na terenie miasta w roku 1926 mieściły się 442 bożnice i modlitewnie. Do czasów obecnych przetrwał tylko jeden budynek synagogi, czyli znajdująca się pod adresem Twarda 6 Synagoga Nożyków. Jaki los spotkał 441 budynków można się domyślić. Jako malarka postanowiłam wypowiedzieć się w sposób artystyczny w kwestii braku i tęsknoty za pięknymi warszawskimi budynkami. Starałam się swoją pracą symbolicznie przywrócić do świadomości mieszkańców cztery najważniejsze synagogi z różnych części miasta.
Maria Michoń
W 2020 r. ukończyła studia w pracowni malarstwa w architekturze i urbanistyce prof. Jarosława Kweclicha, a w 2017 r. otrzymała dyplom w pracowni malarstwa sztalugowego prof. AJD Janusza Rafała Głowackiego i dr hab. Jakuba Jakubowskiego na Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest również absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w 2013 r. otrzymała dyplom jako skrzypaczka. Maria Michoń przez wiele lat prowadziła zespół wokalny „Szir Awiw” jako dyrygentka i wokalistka. W repertuarze zespołu były utwory żydowskie po hebrajsku, w ladino i jidysz. Obecnie pracuje w Magazynie Sztuk Pracowni Ośrodka Kultury Ochoty, gdzie koordynuje i prowadzi zajęcia z malarstwa oraz koordynuje projekty artystyczne i edukacyjne.
Koordynator projektu: Sławosz Balcerzak (MIK) s.balcerzak@mik.waw.pl
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej