Tłumaczenie renesansowej przeszłości na język współczesnej muzyki improwizowanej i jazzowej. To muzyka poruszająca, niekiedy zatrważająca i onieśmielająca, czuła i zmysłowa a dla wielu pewnie obrazoburcza. Program inspirowany twórczością Carlo Gesualdo da Venosy, kontrowersyjnego kompozytora renesansu.
Trio Gadt/Chojnacki/Gradziuk Renaissance Gesualdo
Koncert na finisaż wystawy Katarzyny Jankowiak Źdźbła trawy w Galerii Elektor
19 stycznia 2022 r. (śr) | Galeria Elektor
Finisaż – 19:00
Koncert – 20:00/albo po finisażu 🙂
Bilety na koncert 20 zł
Renaissance Gesualdo to kolejny program Trio Gadt/Chojnacki/Gradziuk inspirowany muzyką XVI wieku. Poprzedni, wydany w 2017 roku album Renaissance przyniósł zespołowi wiele koncertów, przychylność krytyki oraz publiczności, a Annie Gadt szczególne wyróżnienie w postaci nominacji do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku.
Renaissance Gesualdo to program inspirowany i bezpośrednio nawiązujący do twórczości Carlo Gesualdo da Venosy, włoskiego kompozytora epoki renesansu, postaci ekscentrycznej i kontrowersyjnej, do którego twórczości odwoływali się m.in. Monteverdi i Jan Sebastian Bach. Opowieść, którą snują Gadt, Chojnacki i Gradziuk jest swobodną inspiracją kompozycjami Gesualdo. Nade wszystko jest jednak przemyślaną i konsekwentnie prowadzoną narracją, mającą wprowadzić słuchacza w świat free renesansu. Koncepcja muzyki granej przez Trio zakłada tłumaczenie renesansowej przeszłości na język współczesnej muzyki improwizowanej i jazzowej.
Nade wszystko jest jednak przemyślaną i konsekwentnie prowadzoną narracją, mającą wprowadzić słuchacza w świat free renesansu.
Dla muzyków improwizujących wyzwaniem staje się odczytanie na nowo mocno określonych renesansowych kompozycji i spojrzenie na nie przez pryzmat współczesnej harmonii i całkowitej swobody wypowiedzi. Muzyka Gesualdo w wykonaniu Trio pełna jest kontrastów, onieśmiela delikatnością, szeptami i współbrzmieniami, by za chwilę burzyć subtelność dźwiękiem chropowatym, przeszywającym. To muzyka poruszająca, duszna, niekiedy zatrważająca i onieśmielająca, zabawna, czuła, zmysłowa i dla wielu pewnie obrazoburcza, odpychająca i kontrowersyjna. Spoiwem dla różnorodności jest filozofia muzyki oparta na trzech filarach: odwaga / szczerość / spontaniczność.
Trio Gadt/Chojnacki/Gradziuk
- Zbigniew Chojnacki – akordeon / elektronika
- Krzysztof Gradziuk – perkusja i instrumenty różne
- Anna Gadt – głos
Anna Gadt
Improwizująca wokalistka jazzowa, pianistka i kompozytorka. W swoim dorobku ma siedem autorskich płyt. Koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, na Łotwie, Litwie, Słowacji. Laureatka Grand Prix międzynarodowego konkursu muzyków śpiewających Jazz Struggle. W 2018 roku uzyskała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku. Uczestniczka Polish Stage w ramach European Jazz Conference.
Oprócz stworzenia własnego kwartetu jest pomysłodawczynią Trio Renaissance. Współpracowała m.in. z Markusem Stockhausenem (festiwal Jazz Juniors), Liberty Ellmanem (Jazz Jamboree), Pawłem Mykietynem (opera Czarodziejska Góra, Wyliczanka na trzy głosy i dziewięć instrumentów).
Obok tradycyjnie rozumianego śpiewu, poszukuje nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych. Inspiracje czerpie ze sztuki, literatury i życia. Fascynuje ją człowiek i jego twórcze możliwości.
Zbigniew Chojnacki
Akordeonista, improwizator. Muzykę oraz dźwięki postrzega swobodnie i umownie, najistotniejszy jest dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Każda forma wydawania dźwięku jest ułatwieniem w nawiązaniu kontaktu z ludźmi. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką, jak sam mówi ,,stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące”. Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Johnem Derekiem Bishopem (TORTUSA), Ramonem Pratsem, Yuhan Su, Joelle Leandre, Davidem Kollarem, Adamem Pierończykiem, Krzysztofem Knittlem.
Krzysztof Gradziuk
Perkusista i pedagog jazzowy. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Hohschule für Musik und Theater w Lipsku. Członek Trio RGG. Stały współpracownik czołówki polskiego jazzu, w tym Tomasza Stańki, koncertował m.in. z Andy Sheppardem, Trevorem Wattsem, Evanem Parkerem. Esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i melodyk. Przemawiającą przez niego artystyczną prawdę zasila jego wrodzony sceptycyzm oraz niechęć, z jaką podchodzi do wszelkich kompromisów.
Koordynator i Kurator Programowy: Paulina Czajor (MIK) p.czajor@mik.waw.pl tel. 22 586 42 10
Zobacz: Fotorelacja z koncertu
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej