– To przyszłość polskiego jazzu – napisano w niemieckim „Jazz Podium” o wykonawcach płyty Hustle & Bustle. Łączą elementy cygańskiego swingu, walca musette, bossy i bluesa.
Hustle & Bustle to zderzenie europejskiego jazzu – wywodzącego się od Django Reinhardta – z formalizmem muzyki klasycznej oraz współczesną instrumentacją muzyki jazzowej, łączące zarazem elementy wielonarodowościowego folkloru. W oddźwięku jest ona energetyczną wirtuozerią z dodatkiem melancholii. Autorskie kompozycje łączą elementy cygańskiego swingu, walca musette, bossy i bluesa w nowej współczesnej odsłonie. W programie koncertu nie zabraknie też Tańców węgierskich Brahmsa czy Czardasza Montiego.
Wykonawcy
- Bartosz Smorągiewicz – klarnet, saksofon
- Marcin Skaba – skrzypce
- Sebastian Iwanowicz – gitara
- Piotr Domagalski – kontrabas
Grupa powstała w 2014 roku. Kwartet tworzą znakomici instrumentaliści, a ich spontaniczna improwizacja powoduje entuzjastyczne przyjęcie na koncertach. Zespół występował m.in. na festiwalu Dreszer Jazz w Warszawie, Strefa ciszy w Łazienkach Królewskich, Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Summer Jazz Festival Kraków, Dzieżgońskich spotkaniach z Old Jazzem, Muzycznych Piątkach w Zgorzelcu, Festiwalu Emanacje organizowanym przez Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego, Koncertach Promenadowych w Katowicach, Jarmarku Szamotulskim, Garden Party u Karola organizowanym przez Filharmonię Simfonia Baltica w Słupsku, cyklu koncertowym Kamerynki w Koszalinie, Jazz na Kresach w Zamościu, Jazz nad Niegocinem w Giżycku, Festiwalu Trzech Kultur w Suchowoli, czy na Festiwalu Piątki z Jazzem we Wrześni.
Płyta
W 2017 r. wydali debiutancką płytę Hustle & Bustle. Recenzenci pisali:
- (…) grupa to przyszłość polskiego jazzu. (…) pełne nastroju utwory, doskonale zaaranżowane i idealnie zagrane – Rainer Bratfisch – “Jazz Podium” (Niemcy), październik 2017 r.
- Muzyka na płycie jest spójna i bardzo dobrze utkana, z ogromną ilością świetnych melodii i witalności. Smorągiewicz jest bardzo sprawnym i utalentowanym instrumentalistą, a jego gra na klarnecie jest znakomita – Adam Baruch, kwiecień 2018 r.
- Koncert był bardzo interesujący, ponieważ muzycy pokazali energetyczną wirtuozerię, jednak z dodatkiem melancholii i nostalgii – Joanna Dziubińska Festiwalu Emanacje, Pieniny24.pl, sierpień 2016 r.
O Swing Clubie na Mazowszu
W 2022 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje siódmą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie, nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już dziesiąty rok cyklu spotkań muzycznych – Swing Club, w ramach którego odbyło się już ponad 100 koncertów i wystąpiło ponad 500 wykonawców. Program cyklu Swing Club na Mazowszu jest zróżnicowany stylistycznie – od jazzu tradycyjnego, poprzez swing do bardziej współczesnych form jazzowych. Centrum Kultury Izabelin od 2017 roku należy do grona stałych Partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji projektu Swing Club na Mazowszu.
- Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Centrum Kultury Izabelin
- Współfinansujący: Związek Artystów Wykonawców STOART
Koordynator: Piotr Mazur (MIK) p.mazur@mik.waw.pl tel. 22 586 42 35.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej