Organizatorzy Festiwalu Sztuk Wizualnych Relacje powracają do koncepcji dorocznej wystawy: jedną z osi tematycznych ekspozycji są zamieszkiwane przez nas wspólne przestrzenie – miejskie i naturalne – których kształt zależy od naszych działań, naszej świadomości i za które ponosimy odpowiedzialność.
Festiwal Sztuk Wizualnych „Relacje” – wystawa festiwalowa
22 lipca – 27 sierpnia 2022 r. | Galeria XX1
relacjeonline.pl
Po dwóch latach przerwy, wymuszonej sytuacją pandemiczną, Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje w Mazowieckim Instytucie Kultury powraca do koncepcji dorocznej wystawy prezentującej współczesną sztukę interaktywną, immersyjną i koncentrującą się na temacie szeroko rozumianej relacyjności. Prezentujemy dzieła artystów młodych, zaangażowanych, którzy nie boją się przekraczać zastanych granic stylistyk i środków wyrazu, by, za pomocą kreatywnego ich łączenia, oddać charakter współczesności i poddać krytycznej refleksji naszą w niej rolę. Prezentowane dzieła zakładają aktywny (dosłownie lub metaforycznie) udział odbiorców, którzy, stając się niezbędnym elementem działania artystycznego, wchodzą w rzeczywistą relację – ze sztuką jako taką, z zastaną przestrzenią, z innymi osobami, wreszcie z samymi sobą. Jedną z osi tematycznych wystawy są zamieszkiwane przez nas wspólne przestrzenie, zarówno te miejskie, jak i naturalne, których kształt zależy od naszych działań, naszej świadomości i za które ponosimy odpowiedzialność.
Sprowokować swobodną refleksję dotyczącą ewolucji życia społecznego, a w szczególności innych form “bycia razem, solidaryzowania się i budowania wspólnot”.
Miejsca
- Mazowiecki Instytutu Kultury;
- Galeria XX1;
- Osiedle Służew nad Dolinką.
Akcje
- Podcasty Relacje Online Podcast dostępne online na Spotify, SoundCloud oraz Google Podcast;
- Wystawa festiwalowa 22 lipca – 27 sierpnia;
- Kolaże dźwiękowe (niebawem ruszy Open call na audio arty);
- Program animacyjno-edukacyjny wrzesień – grudzień.
DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE: Osiedle Służew mad Dolinką
W tym roku na wystawie będzie można zobaczyć prace polskich i zagranicznych artystów/ek w Galerii XX1 – miejscu tegorocznych prezentacji. Ponadto przygotowujemy specjalne działania artystyczne wspólnie z naszym Partnerem Spółdzielnią Mieszkaniową Służew nad Dolinką. Osiedle mieszkaniowe jest miejscem wymagającym troski, równoważenia elementów naturalnych i kulturowych, stawiającym wyzwania zamieszkującym je osobom. Dzięki prezentowanym pracom i działaniom artystycznym, obie te przestrzenie będą wchodzić ze sobą w twórczy dialog.
JESIEŃ: program animacyjno-edukacyjny
Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje to także towarzyszące debaty, które będą miały miejsce w trakcie trwania wystawy jak i już po jej zakończeniu, zarówno w naszej siedzibie, jak i u naszych Partnerów, a także online. Na potrzeby Festiwalu został zaprojektowany cały program animacyjno-edukacyjny, który rozpocznie się na jesieni. Po wystawie ruszamy z naborem na kolaże – dźwięki, które, inspirując się audiosferą osiedli mieszkaniowych, tworzą metaforyczne opowieści o miejscu / przestrzeni wspólnej. Oprócz tego można już posłuchać podcastów z cyklu Relacje Online Podcast, gdzie wspólnie z naszymi gośćmi zastanawiamy się nad kondycją sztuki współczesnej. Podczas Festiwalu odbędą się także projekcje filmowe i wydarzenia muzyczno-dźwiękowe, które z wystawą się łączą, z niej wynikają, a zarazem prowadzą do kolejnych działań i przyszłych edycji Festiwalu.
IDEA: Relacja – Komunikacja – Empatia
Staramy się zbudować Festiwal w oparciu o korespondencję trzech haseł: RELACJA, KOMUNIKACJA, EMPATIA. Choć stanowią one samodzielne kategorie, to jednocześnie tworzą jednolity fundament do dyskusji o sztuce i odbiorcy, nie tylko w galerii, ale także w Internecie. Na metapoziomie twórcy projektu starają się sprowokować swobodną refleksję dotyczącą ewolucji życia społecznego, a w szczególności innych form “bycia razem, solidaryzowania się i budowania wspólnot”. Te trzy hasła określają spektrum tematyczne projektu, ale także uruchamiają pytanie o pogłębianie relacji, budowanie realnej przestrzeni komunikacji czy możliwości identyfikacji z innym w świecie cyfrowym. W odniesieniu do nich projekt tworzy przestrzeń dialogu, współpracy, świadomego uczestnictwa w świecie wirtualnym i reprezentacji własnego ja.
BLOKI: eksperyment online z elementem gry
Jest to interaktywny i artystyczny eksperyment online z elementem gry, będący punktem wyjścia do programu artystycznego Festiwalu Relacje. Uwagę zwraca, hybrydyczny charakter aplikacji webowej, który łączy w sobie realność problemów świata materialnego z nowymi, cyfrowymi możliwościami inicjowania dialogu w rzeczywistości wirtualnej. BLOKI poprzez proste, ale angażujące mechanizmy cyfrowej interakcji zachęcają mieszkańców wybranej dzielnicy do zastanowienia się nad estetyką przestrzeni, w której żyją, dając jednocześnie możliwość proponowania własnych rozwiązań. Ponadto praca aktywizuje lokalną społeczność, posiada charakter więziotwórczy oraz prowokuje do refleksji na temat odpowiedzialności za wspólną przestrzeń, gdzie własny interes i własne upodobania muszą przeciąć się z wrażliwością i potrzebami innych.
Obecnie pracujemy nad wersją webową aplikacji, aby każdy użytkownik miał do niej dostęp z zacisza własnego domu. Podczas Festiwalu będzie można przetestować wersję trialową aplikacji, w dedykowanych do tego przestrzeniach i czasie.
Dostępność
Wszystkie materiały udostępniane w sieci będą posiadały napisy i audiodeskrypcję. Przy wszystkich wydarzeniach stacjonarnych jest możliwość stworzenia warunków pełnego dostępu dla wszystkich odbiorców kultury. Wystarczy skontaktować się z koordynatorką przedsięwzięcia i określić swoje potrzeby w zakresie uczestnictwa w danym wydarzeniu. Dodatkowo, w ramach Festiwalu, w programie animacyno-edukacyjnym mamy zaprojektowane wydarzenia dla osób niedowidzących i niewidomych.
Partner aplikacji BLOKI: Spółdzielnia Mieszkaniowa Służew nad Dolinką;
Kuratorzy: Małgorzata Miśkowiec i Karol Szafraniec;
Koordynator: Milena Stryjewska (MIK) m.stryjewska@mik.waw.pl tel. 22 586 42 56.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej