27 października, Warszawa | „Polish-Czech Jazz Connection – Leszek Żądło i Emil Viklický”
Koncert i wieczór literacki poświęcone zmarłemu w 2012 roku czeskiemu pisarzowi i wydawcy Josefowi Škvoreckiemu, z okazji premiery książki Gorzki świat, zawierającej wiele tekstów nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi.
Polish-Czech Jazz Connection – Leszek Żądło i Emil Viklický
27 października 2020 r. (wt) 19:00
Czas trwania: 120 min.
Spotkanie z użyciem pętli indukcyjnej
Drogi Widzu!
Nieodpłatne wejściówki z przypisanymi miejscami są dostępnie online oraz w kasie MIK.
Widzowie nieposiadający wejściówki nie zostaną wpuszczeni na widownię.
Polish-Czech Jazz Connection – LESZEK ŻĄDŁO i EMIL VIKLICKÝ
koncert jazzowy i premiera książki “Gorzki świat” Josefa Škvoreckiego Wydawnictwa Czarne.
Po koncercie zapraszamy na spotkanie z tłumaczem czeskiej literatury ALEKSANDREM KACZOROWSKIM i PAWŁEM BRODOWSKIM – redaktorem naczelnym „Jazz Forum”. Rozmowę prowadzi Elżbieta Szymańska (MIK). Fragmenty książki przeczyta PRZEMYSŁAW BLUSZCZ.
UWAGA! Spotkanie będzie dostępne online w formie streamingu na żywo oraz nagrania w postprodukcji z transkrypcją i tłumaczeniem na polski język migowy. Materiał będzie dostępny na Facebooku Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Koncert i wieczór literacki poświęcone zmarłemu w 2012 roku czeskiemu pisarzowi i wydawcy Josefowi Škvoreckiemu, z okazji premiery książki Gorzki świat, zawierającej wiele tekstów nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi. Pisane w latach pięćdziesiątych opowiadania o tematyce żydowskiej, znakomity cykl o upiornych czasach stalinizmu, opowieści o jazzie, który dla bohaterów jest namiastką wolności. Josef Škvorecký należał do wybitnego pokolenia powojennych pisarzy takich jak: Václav Havel, Bohumil Hrabal czy Milan Kundera, którzy zdefiniowali współczesną czeską literaturę. Jego najgłośniejsza i wielokrotnie nagradzana powieść Przypadki inżyniera ludzkich dusz została uznana za arcydzieło, które inspirowało kolejne pokolenia autorów.
Podczas wieczoru wystąpią, z utworami własnej kompozycji, wybitni polscy i czescy muzycy jazzowi: Leszek Żądło (saksofon) i Emil Viklický (fortepian). O twórczości Josefa Škvoreckiego, jazzie, latach 50-tych, i o czeskiej literaturze rozmawiać będą jej znawcy i tłumacze książki – Jan Stachowski i Andrzej Jagodziński, oraz Paweł Brodowski – redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum”.
LESZEK ŻĄDŁO
Wybitny polski muzyk jazzowy, od lat 70. mieszkający w Monachium. Grał ze znakomitymi muzykami jazzowymi, m.in. Albertem Mangelsdorffem, Joachimem Kühnem, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Friedrichem Guldą, Rainerem Glasem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Leszkiem Kułakowskim, Janem Jarczykiem, Włodkiem Pawlikiem, z sekstetem George’a Russella, z Elvin Jones Jazz Machine i wieloma innymi. Założył m.in. The Leszek Zadlo Ensemble (1972), Leszek Zadlo Quartett (1974), a w czasie stanu wojennego Polski Jazz Ensemble. Występował w różnych konstelacjach bigbandowych na scenach jazzowych ponad 40 krajów świata, nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Do dzisiaj koncertuje z założonym przez siebie w 2009 r. European Art Ensemble. Dzielił się swą wiedzą i umiejętnościami wykładając na akademiach muzycznych w Würzburgu, Monachium i Krakowie. Napisał muzykę z Clausem Bantzerem do filmu Petera Lilienthala Das Schweigen des Dichters (Milczenie poety) oraz dla Pawła Pawlikowskiego do filmu Trumna Charlie’ego Chaplina. W 2016 r. MKiDN uhonorowało go medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
a Stowarzyszenie Jazzowe Melomani Oskarem „za całokształt”. Również „Solidarność” przyznała mu medal dziękczynny za działania na rzecz podziemia (m.in. za wsparcie finansowe, za Festiwal Jazz Solidarność i programy jazzowe dla Radia Wolna Europa).
EMIL VIKLICKÝ
Wybitny i wielokrotnie nagradzany czeski pianista i kompozytor jazzowy. Występował w wielu międzynarodowych zespołach wraz z muzykami z USA i innych krajów europejskich, w tym
z Międzynarodowym Kwartetem Lou Blackburn, Kwintetem Benny’ego Baileya i multiinstrumentalistą Scottem Robinsonem. Wielokrotnie występował w: Finlandii (z kwartetem Finnczech, a zwłaszcza z Jarmo Sermilą) i Norwegii (z czesko-norweskim Big Bandem i Haraldem Gundhusem), USA, Japonii, Meksyku, Izraelu, Niemczech, Luksemburgu, Holandii (na festiwalu Morza Północnego). Jako kompozytor zwrócił uwagę za granicą przede wszystkim za to, że stworzył syntezę ekspresyjnych elementów współczesnego jazzu z melodyzmem i tonacją morawskiej pieśni ludowej, która jest wyraźnie indywidualna we współczesnym jazzie. Poza tym komponuje jednak „bezpośredni” współczesny jazz, a także utwory kameralne i orkiestrowe, które wykorzystują pewne elementy Nowej Muzyki. Komponuje także muzykę filmową oraz wyprodukował partytury do kilku pełnometrażowych filmów fabularnych i seriali telewizyjnych. W latach 90. poświęcał coraz więcej czasu na komponowanie współczesnej muzyki klasycznej na różnorodne kombinacje instrumentalne, od małych zespołów kameralnych i instrumentów elektronicznych po orkiestry symfoniczne i chóry.
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum.
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej