Wytwórnia płyt Pronit to legendarna instytucja, która zmieniła oblicze polskiej kultury. Charakterystyczne logo z ptaszkiem znają wszyscy miłośnicy winyli w Polsce.
Tłocznia Pronit 1957-1991 – warszawska premiera filmu
3 listopada 2021 r. (śr) 19:00 | Czytelnia słów i dźwięków Elektra
Wstęp bezpłatny – obowiązkowe wejściówki
Tłocznia Pronit 1957-1991 w reżyserii Jarosława Szczypióra to obraz pełen wywiadów, materiałów archiwalnych i wspaniałej muzyki. Doskonale dokumentuje historię jednej z dwóch największych polskich tłoczni i wytwórni płytowych XX wieku. O tajemnicach produkcji płyt winylowych, anegdotach z życia tłoczni opowiadają dawni pracownicy zakładu. Pozycja obowiązkowa, zarówno dla każdego miłośnika polskiej muzyki i płyt winylowych! Wśród uczestników premiery zostanie rozlosowana pula płyt DVD z filmem.
Uwaga! Film Tłocznia Pronit 1957-1991 jest niedostępny na You Tube! Jest to jedna z niewielu okazji żeby go zobaczyć.
Projekcję poprzedzi pokaz dokumentu Czarne Złoto Warszawy (reż. Aleksandar Ćirlić) ukazującego zjawisko warszawskiej kultury winylowej, z perspektywy ludzi, bez których nie mogłaby ona zaistnieć – antykwariuszy, sprzedawców i właścicieli stołecznych sklepów płytowych.
Po obu seansach odbędzie się rozmowa z reżyserem i pokaz najcenniejszych archiwaliów związanych z Pronitem ze zbiorów Jarosława Szczypióra.
Jarosław Szczypiór. Urodził się w 1964 r. w Pionkach, gdzie mieszka do dzisiaj. Zajmuje się dokumentowaniem historii miasta Pionki i okolic. Jest absolwentem Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Posiada duże zbiory zdjęć, dokumentów i przedmiotów związanych z lokalną historią. Zdjęcia i dokumenty z jego zbiorów znajdują się w trzynastu wydawnictwach książkowych, dwóch wydawnictwach muzycznych tj. płycie zespołu The Bill Lekcja Historii i zespołu Zjednoczone siły Natury Mech, oraz wystawie 40 lat Solidarność.
Jest reżyserem i scenarzystą czterech amatorskich filmów historycznych i dokumentalnych: Jarema 1944, Maria, Miasto Pionki 65 lat Praw Miejskich oraz Tłocznia Pronit 1957-1991. Stale współpracuje z Wojciechem Kuchtą, który zajmuje się realizacją zdjęć, montażem i udźwiękowieniem realizowanych filmów. W 2019 r. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył go medalem “Pro Patria”. W roku 2020 zdobył tytuł “Animatora Kultury”.
Koordynator: Aleksandar Ćirlić a.cirlic@mik.waw.pl tel. 601 664 827
Social media Elektry: Fb, Insta, YT
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej