Usługa języka migowego
Artykuł archiwalny

Należy do najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy. Wystawa w Galerii Foksal prezentuje obecne kierunki rozwoju jego sztuki.

grafika - wielobarwny obraz abstrakcyjny

Tomasz Ciecierski

Tomasz Ciecierski Ad hoc
4 lutego – 18 marca 2023 r. | Galeria Foksal
Wernisaż 3 lutego (pt) 18:00
Wstęp wolny

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Tomasza Ciecierskiego, należącego do grona najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich. Zaprezentujemy obrazy i kolaże powstałe w 2022 roku, a większość dzieł będzie miała podczas tej ekspozycji swoją premierę.

Charakterystyczną cechą twórczości Ciecierskiego jest tworzenie malarskich cyklów składających się na swoisty „traktat o malarstwie”. Jego refleksje o malarstwie, a przede wszystkim o istocie samego malowania, pozwalają mu na weryfikowanie i nieustanne aktualizowanie tego medium. Planowana w Galerii Foksal prezentacja najnowszych dzieł artysty ukazywać ma w zarysie obecne kierunki rozwoju jego sztuki.

Ciecierski tworzy wielokadrowe obrazy, pozbawione jednej dominanty, używając do ich kreacji, na równych prawach zarówno fotografii, jak i czysto malarskich środków.

Tematycznie odnajdziemy w nich problematykę, która nurtowała twórcę już od lat 90. ubiegłego wieku, jak pejzaż, architekturę czy przedmioty z najbliższego otoczenia. W wybranych do pokazu w Galerii Foksal dwóch malarskich tryptykach autor umieszcza w środkowym, wąskim, wertykalnym pasie – fotografie, (w jednym widokówki, a w drugim kolażowe zestawienia fragmentów architektury wewnętrznej i zewnętrznej) flankowane zamalowanymi płótnami. W charakterystycznym dla siebie stylu Ciecierski tworzy wielokadrowe obrazy, pozbawione jednej dominanty, używając do ich kreacji, na równych prawach zarówno fotografii, jak i czysto malarskich środków.

Kolaże: poetyka zwykłych rzeczy, których używamy na co dzień.

Poza obrazami Tomasz Ciecierski stworzył w ostatnich latach kilka serii kolaży. Zbiór ten obecnie liczy już kilkadziesiąt prac. Z tej imponującej kolekcji zostało przypadkowo wybranych na wystawę zaledwie kilkanaście z serii zatytułowanej „AD HOC”. Artysta wykonał je naklejając na standardową kartkę o formacie A4 wycięte z fotografii detale lub fragmenty zdjęć otaczających go przedmiotów codziennego użytku. Czasami tak banalnych, że często niemal niezauważalnych, jak np. panel z pokrętłami gazowej kuchenki. Łączył je z wyciętymi kawałkami zdjęć rzeczy, które akurat przykuły jego uwagę, gazetami etc. Te kolaże wydają się tworzyć swoiste prywatne archiwum autora, ale zawarta w nich poetyka zwykłych rzeczy, których używamy na co dzień, którymi się otaczamy zmusza do głębszej, intelektualnej i uniwersalnej refleksji.

Patronat medialny: TVP Kultura
logotyp na białym tle znak tvp kultura
Organizator
: Mazowiecki Instytut Kultury
Koordynator: Lech Stangret l.stangret@mik.waw.pl tel. 22 827 62 43.

 

grafika - wieloelementowa kompozycja kolaż

Tomasz Ciecierski

afisz na biały tle napis tomasz ciecierski

Artykuł archiwalny

grafika niebiesko pomarańczowy pasek z napisem newsletter mik zachęcamy do zapisania się
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej

Mazowiecki Instytut Kultury

realizacja: estinet.pl

MAZOWIECKI INSTYTUT KULTURY

ul. Elektoralna 12, 00-139 Warszawa

tel. (22) 586 42 00
fax (22) 624 70 01
mik@mik.waw.pl

NIP: 525-000-59-00
REGON: 146115201