Premiera utworów Piotra Mierzwy – trzech pozycji różnych treści i formie przekazu.
Projekt potrójny Piotra Mierzwy
Spotkanie poprowadzi Justyna Bargielska
6 czerwca 2022 r. (pn) 18:00 | Klub Książki Elektra
Wstęp – obowiązkowe wejściówki do pobrania on-line lub w Kasie
Klub Książki Elektra i wydawnictwo Convivo zapraszają na premierę „projektu potrójnego” Piotra Mierzwy. „Projekt potrójny” składa się z trzech elementów:
- pierwszy to zawierająca 660 utworów książka janíe, wydana w 99 egzemplarzach bibliofilskich, z okładką wykonaną z papieru z konopi;
- drugi to e-book pod tym samym tytułem;
- a trzeci to tom wierszy zatytułowany „Wiersze. Wybór”, w wyborze i z posłowiem Anny Matysiak, zawierający głównie utwory nieobecne do tej pory w publikacjach książkowych poety.
Piotr Mierzwa (ur. 1980) – debiutował książkowo dwukrotnie (mały, Oficyna Literacka 1997; Gościnne morze, Biblioteka „Studium”, Zielona Sowa 2005); „projekt potrójny” to pierwsza po 17 latach publikacja książkowa jego bogatej twórczości. W 2015 roku zamknął twórczość autorską i wypracowuje niejednostkowe sposoby twórczego uczestnictwa.
Spotkanie poprowadzi Justyna Bargielska, polska poetka, prozaiczka, autorka sztuk teatralnych, tłumaczka. Debiutowała w 2003 roku tomem poetyckim Dating sessions; opublikowała następnie 5 książek poetyckich. Podwójna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia: w dziedzinie poezji (2010) oraz w dziedzinie prozy (2011); kilkukrotna finalistka Nagrody Literackiej Nike, nominowana także do najważniejszych nagród literackich w Polsce.
Przez kilka dziesięcioleci, kiedy ukryty był przed czytelniczym okiem, wypracował własny, suwerenny język, dopełniający i wzbogacający pejzaż współczesnych użyć polszczyzny. W tej chwili widać wyraźnie, że Piotr Mierzwa to poeta, któremu idzie o życie – co wcale nie przeszkadza mu dobrze się przy tym bawić. Stał się, jak pisze, gościem Słońca; dziś my dostajemy możliwość, by być jego gośćmi – pisze Miłosz Biedrzycki.
Tak ukształtowany poetycki język jest odwzorowaniem zapisanej w tej twórczości sytuacji lirycznej – chodzi, mówiąc prosto, o miłość, o godność we własnej tożsamości, o wolność. O takie przekształcenie opresyjnej rzeczywistości (albo sposobu jej przeżywania), by wartości te dało się odnaleźć i realizować. Język jest narzędziem o subwersywnej mocy, mogącym próbować podważyć stabilność aparatu władzy, jaką mają nad nami ustabilizowane kulturowe wzorce – pisze w posłowiu Anna Matysiak.
Partnerem wydania tomu wierszy jest Kraków Miasto Literatury UNESCO, a projekt medialny nad „projektem potrójnym” objął Stoner Polski.
Koordynator: Monika Rejtner m.rejtner@mik.waw.pl
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej