Artystka bada relacje pomiędzy wewnętrznym światem człowieka a zewnętrznością i współczesnym, pełnym lęku i niespełnienia światem.
Izabela Walczak Tożsamość
6 września – 11 października 2023 r. | Galeria Test
wstęp wolny
GALERIE BEZ BARIER
- 5 października, 17:00 – po wystawie oprowadza Natalia Siuchta
- 11 października, 18:00 – finisaż ekspozycji; po wystawie oprowadza Jagoda Cerkiewnik
Wydarzenia w polskim języku migowym w tłumaczeniem na foniczny organizowane w ramach projektu Galerie Bez Barier.
Izabela Walczak prezentuje prace z dziedziny tkaniny artystycznej i unikatowej – operujące zmultiplikowanymi fakturami w minimalistycznej formie, o pełnej sile wyrazu. Materia tkacka, którą posłużyła się artystka, jest często pochodzenia naturalnego lub recyklingowego i oddaje unikatowe piękno świata przyrodniczego oraz złożoność, niepowtarzalność i jednostkowość zależności pomiędzy człowiekiem a naturą i współczesnym światem.
W swoich dziełach Izabela Walczak odnosi się do związków pomiędzy naturą a człowiekiem. Za pomocą struktur i określonej materii tkackiej bada relacje pomiędzy wewnętrznym światem człowieka a pełnym lęku i niespełnienia współczesnym światem zewnętrznym. Artystkę intryguje złożoność, niepowtarzalność i jednostkowość tych zależności.
Walczak operuje minimalistycznymi formami, stosując przy tym maksymalizm wyrazu multiplikowanych faktur. W swoich tkaninach artystka wykorzystuje charakterystyczną naturę wybranego, często naturalnego lub pochodzącego z odzysku, tworzywa.
Izabela Walczak
Studiowała na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w latach 2001–2006. Dyplom uzyskała w 2006 roku w Pracowni Dywanu i Gobelinu i od 2009 r. jest zatrudniona na stanowisku Asystentki w tejże Pracowni. W 2021 r. uzyskała stopień doktora sztuki. Obecnie prowadzi Pracownię Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu w macierzystej uczelni. Uczestniczka ponad 30 wystaw zbiorowych i indywidualnych, laureatka międzynarodowych plenerów „Przestrzenne Formy z Wikliny”. Jej twórczość obejmuje sztukę włókna, żakard, tkaninę artystyczną, użytkowe obiekty outdoorowe.
Koordynatorka: Anna Hlebowicz a.hlebowicz@mik.waw.pl
ZOBACZ: Program MIK w wersji tekstowej