O.N.E. to akustyczny kwartet jazzowy – liryzm i piosenkowość miksują z dziką i bezkompromisową freejazzową energią. Jako zespół, O.N.E., są dumne, że jako kobiety mogą reprezentować młodą scenę jazzową i przecierać szlaki następnym pokoleniom młodych artystek.
O.N.E.
8 listopada 2023 r. (pon) 19:00 | Space of Jazz
Bilety 40 zł
O.N.E. – Jazz zagrany nowocześnie
Zespół wydał dwie płyty: „One” (2020) i „Entoloma” (2022). Pierwsza płyta została nominowana do nagrody FRYDERYK, otrzymała Oscara Jazzowego na gali Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Jazzu (2021) oraz wygrała ranking czytelników „Jazz Forum” w tej samej kategorii (2021) oraz krytyków (2022). Zespół występował na festiwalach: Polish Jazz at Tel Aviv, Athens Jazz Festival, Polska Jazz Festiwal w Budapeszcie, B-Jazz w Belgii, a także wielu liczących się festiwalach w Polsce.
Znakomity album – dojrzały, bezkompromisowy, obalający mity, łamiący konwencje. I w jakimś sensie przełomowy – wierzę, że ta propozycja wstrząśnie naszym jazzowym podwórkiem
Bogdan Chmura , Jazz Forum
Wykonawczynie:
Monia Muc – saksofon
saksofonistka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dr hab. Ryszarda Krawczuka, wcześniej studentka Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej w Nysie. Współpracowała z Big Bandem Małopolskim. Laureatka nagrody Powiew Młodego Jazzu na Krokus Jazz Festiwal w 2017 r., zdobywczyni drugiego miejsca w konkursie Novum Jazz Festival 2018 oraz wyróżnienia na Blue Note Competition w Poznaniu w 2019r. Współtworzy zespół O.N.E. oraz występuje i nagrywa wraz z Królem.
Kateryna Ziabliuk – fortepian
pianistka, wokalistka, kompozytorka, dziennikarka pochodząca z Kijowa. Studiowała w Katowicach, Krakowie i Mediolanie. Jest jedną z najbardziej obiecujących postaci ukraińskiej sceny muzycznej. W swojej twórczości korzysta z języka współczesnego jazzu, ale równocześnie nie waha się się sięgać po elementy muzyki tradycyjnej eksplorując ją przez pryzmat swobodnej improwizacji oraz „instant composing”. Pracuje również w dziedzinie muzyki elektroakustycznej we współpracy z performerami i reżyserami.
W 2019 roku, bazując na poemacie Łesi Ukrainki nagrała ze swoim triem improwizowaną suitę Lisova Pisnya (Pieśń lasu). Na zaproszenie katowickiego JazzArt Festival w 2022 roku zreintrepretowała utwór w duecie z czołową polską wokalistką Natalią Kordiak. Występ dał początek projektowi TANŌK. Przez długi czas komponowała, śpiewała i grała na akordeonie z zespołem muzyki bałkańskiej Kriva Drina, oraz z wiejskimi kapelami ludowymi w Ukrainie.
Na koncie ma liczne występy w całej Europie, które zintensyfikowała w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, z wyboru pełniąc rolę „kulturalnej ambasadorki” Ukrainy w świecie zachodnim.
Kamila Drabek – kontrabas
kontrabasistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi autorską formację Tercet Kamili Drabek. Zespół wygrał konkurs na jazzowy debiut fonograficzny 2019 i wydał album Muzyka Naiwna (nominacja do nagrody Fryderyk 2020 za najlepszy debiut). Współpracowała m.in. z topowym amerykańskim saksofonistą Gregiem Osbym, kubańską formacją Vistel Brothers czy Maciejem Obarą. Jest laureatką konkursów Blue Note Poznań Jazz Competition, Azoty Tarnów Jazz Contest, Krokus Jazz Festiwal. W ramach programu „Partnerstwo dla muzyki 2.0.” zrealizowała projekt Tercet gra utwory Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. W 2020r. wraz z pisarką Anną Malinowską i malarką Polą Dwurnik stworzyły interdyscyplinarne trio na słowo, obraz i kontrabas w projekcie Unhappy Ending.
Patrycja Wybrańczyk – perkusja
perkusitka, wielbicielka grzybobrania i przebywania na łonie natury. Absolwentka Wydziału Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie, studiowała na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, obecnie uczy się w Norwegian Academy of Music w Oslo. Poza O.N.E. współtworzy również posko-norweski PESH, Jakub Żołubak Trio oraz Ninja Episkopat. Uczestniczy również w wielu innych projektach muzycznych, polskich oraz międzynarodowych, oraz tych z pogranicza różnych dziedzin artystycznych (np współpraca z Martą Ziółek przy One Woman Show w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie). Koncertuje w Polsce i za granicą, aktywnie udziela się na scenach jazzowych i eksperymentalnych. Swoje inspiracje czerpie głównie z muzyki awangardowej, improwizowanej, klasycznej oraz z szeroko pojętego jazzu skandynawskiego.
Space of Jazz
w tym cyklu prezentujemy czołowych polskich muzyków poruszających się w nurcie jazzu. Dajemy szansę na wymianę energii między muzykami a publicznością. Muzyka daje nam szansę na uczestnictwo, wgląd w świat muzyków i świat drugiej osoby. Więcej w artykule.
Koordynacja: Paulina Czajor p.czajor@mik.waw.pl